Prezidentimiz topshirig‘iga asosan aholining taklif va istaklarini inobatga olgan holda, avtomobil yo‘llarida harakatlanish tartibini yanada takomillashtirish, haydovchilarga qo‘shimcha qulayliklar yaratish hamda ularni qiynab kelayotgan muammolarni bartaraf etishga qaratilgan Hukumat qarori qabul qilindi.
Qarorga muvofiq, joriy yil 1 iyundan boshlab yo‘l chiziqlarini bosib qoidabuzarlik sodir etish holatlarini maxsus avtomatlashtirilgan foto va video qayd etish dasturiy-texnik vositalari orqali qayd etishga yo‘l qo‘yilmaydi. To‘xtash chizig‘i – "stop-liniya" (5.33 yo‘l belgisi) bundan mustasno.
Ya’ni, haydovchi chiziqni bosib olsa, bu qoidabuzarlik fotoradar yoki videokamera orqali qayd etilmaydi, demak, avtomatik ravishda jarima yozilmaydi. Lekin, YPX xodimi tomonidan aniqlanganda, qoidabuzarlik o‘rnatilgan tartibda rasmiylashtiriladi.

По поручению Президента, с учетом предложений и пожеланий населения, в целях дальнейшего совершенствования организации дорожного движения, создания дополнительных удобств для водителей и решения волнующих их проблемных вопросов принято постановление Правительства.
Согласно постановлению, с 1 июня текущего года не допускается фиксирование нарушений, связанных с наездом на дорожную разметку с помощью специализированных автоматизированных средств фото- и видеофиксации. Исключением является стоп-линия (дорожный знак 5.33).
То есть, если водитель наедет на дорожную разметку, это нарушение не будет автоматически зафиксировано радаром или видеокамерой, а значит не повлечет автоматического штрафа. Однако при выявлении такого нарушения сотрудником ДПС оно будет оформлено в установленном порядке.