Ўзбекистон Республикаси ИИВ ЙҲХББнинг таҳлилларига кўра, пиёдалар иштирокида содир бўлаётган турли кўнгилсизликларнинг сони юқорилигича қолмоқда. Бунинг сабаби нимада?
Автомобиль йўлларини кузатар экансиз, аксарият ҳолларда пиёдалар кўчанинг автомобиллар юришига мўлжалланган қатнов қисмидан, ўзлари хоҳлаган жойидан юриб, ҳаракатланиш ҳавфсизлиги қоидаларини қўпол равишда бузаётганининг гувоҳи бўласиз. Бу эса улар иштирокида содир бўлаётган турли кўнгилсизликларнинг сонини ортиб боришига сабаб бўлмоқда.
Маълумотларга кўра, жорий йилнинг ўтган даврида пиёдалар иштирокида 3565 та йўл-транспорт ҳодисалари содир этилган бўлиб, уларда 801 нафар пиёда ҳалок бўлган. 2883 нафар пиёда жароҳатланган.
Республикамиз ҳудудида “Диққат, пиёда!” профилактик тадбири ўтказилиши ҳам бежиз эмас. Тадбирга ички ишлар органлари соҳавий хизматлари, халқ таълими бошқармалари, Ўзбекистон ёшлар иттифоқи, йўл посбонлари, ўзини-ўзи бошқариш органлари вакиллари жалб этилди. Ушбу гуруҳлар олдига таъсирчан ва самарали усулларни қўллаган ҳолда тарғибот ишларини ташкиллаштириш вазифаси қўйилди. Ҳозирда ушбу гуруҳлар томонидан пиёдалар қоидабузарликларини  аниқлаш бўйича мақсадли рейдлар ташкил этилмоқда.
Тадбир доирасида ҳар бир маҳалла, мавзе, қишлоқ ва овулларда яшовчи фуқаролар ўртасида пиёдалар иштирокидаги ноҳуш ҳолатлар, йўл-транспорт ҳодисалари, одат тусига кириб бораётган ҳуқуқбузарликларнинг келиб чиқиш сабабларини ўрганиш, уларни муҳокама этиш ва олдини олишнинг самарали, таъсирчан чоралари кўрилиши кўзда тутилган. Бу эса, ўзининг ижобий натижаларини бериши, шубҳасиз.
Ишонамизки, фуқаролар, айниқса пиёдалар хавфсизлиги йўлида ўтказилаётган бу муҳим тадбирда барча фаол иштирок этиб, унинг таъсирчанлигини оширишга ўз хиссаларини қўшади. Зеро, гап инсонлар ҳаёти, уларнинг тақдири ҳақида кетар экан биз ҳам, ҳушёр бўл, пиёда, деймиз.

Будь осторожен пешеход!
По результатам анализа ГУБДД МВД Республики Узбекистан показатели  дорожно-транспортных происшествий с участием пешеходов остаются высокими. Возникает справедливый вопрос: в чем причина?
Если недолго наблюдать за движением пешеходов, то можно увидеть неприемлемые случаи нарушения ими правил дорожного движения в грубой форме, как они безответственно переходят проезжую часть дорог в неустановленном месте, где хотят и как хотят. И это является основной причиной неприятных происшествий с их участием.
По имеющимся статистическим данным за прошедший период текущего года было зарегистрировано 3565 случаев ДТП с участием пешеходов. В них 2883 пешехода получили травмы, а 801 пешеход погиб…
Поэтому, на территории Республики проводится профилактическое мероприятие “Внимание, пешеход!”. В ходе проведения мероприятия были привлечены представители различных служб органов внутренних дел, управлении народного образования, Союза Молодежи Узбекистана, дорожные дружинники и представители органов самоуправления граждан.
Перед ними поставлены задачи по организации пропагандистских работ с применением действенных и эффективных методов профилактики.
В данное время группы по проведению мероприятия осуществляют рейды по выявлению пешеходов, нарущающих «Правила дорожного движения».
Целью проведения мероприятия “Внимание, пешеход!” является предупреждение неприятных ситуаций с участием пешеходов в каждой махалле, микрорайоне, в кишлаках и в аулах, профилактика дорожно–транспортных происшествий, изучение истинных причин правонарушений, которые стали привычными для граждан. Обсуждение этих случаев                 и применение эффективных мер для их устранения. Это обязательно даст свои положительные результаты .
Мы уверены, что каждый гражданин нашей Республики, особенно участники дорожного движения - пешеходы будут активными участниками мероприятия “Внимание, пешеход!”, и внесут свою лепту в сохранение жизни и здоровья пешеходов на дорогах. И все вместе скажем: Пешеход будь осторожен!