Қоидабузар яна қоида бузди. Натижада 4 киши вафот этиб, 3 киши тан жароҳати олди
Жорий йилнинг 18 август куни соат 15:00 ларда, Самарқанд вилояти, Ургут тумани “Бахрин” МФЙ ҳудудидан ўтувчи М-39 автомобиль йўлининг 1114-километрида ҳайдовчи 1999 й.т. Д.А. “ЗИЛ-ММЗ-554” русумли юк автомашинасини бошқариб кетаётиб, йўлнинг хавфли бурилиш жойида қарама-қарши йўналишга чиқиб кетиб, қаршисидан келаётган ҳайдовчи 1988 й.т. А.Ж. бошқарувидаги “Кобальт” русумли транспорт воситаси билан тўқнашув содир этган.
Натижада, “Кобальт” автомобили ҳайдовчиси 32 ёшли А.Ж. ва йўловчиси 49 ёшли А.Ш.лар тан жароҳатлари билан воқеа жойида вафот этишган. Йўловчилар 13 ёшли Н.Т. ва 5 ёшли И.Б.лар тан жароҳатлари билан шифохонада вафот этишган.
Шунингдек, ушбу автомобиль йўловчилари 45 ёшли Л.М., 29 ёшли М.Х. ва 3 ёшли А.Б.лар тан жароҳатлари олиб шифохонага ётқизилган.
ЙТҲ юз берган жойда 1.12.2 – “Хавфли бурилишлар” огоҳлантирувчи йўл белгиси ўрнатилган. “ЗИЛ-ММЗ-554” юк автомашинаси ҳайдовчиси Д.А. йил давомида икки маротаба йўл белгиларига амал қилмасдан қоидабузарлик содир этган. Учинчи қоидабузарлик аянчли ЙТҲ билан якун топди.
Мазкур ЙТҲ юзасидан 18 август куни Самарқанд вилояти ИИБ ҳузуридаги Тергов бошқармаси томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 266-моддаси 3-қисми “а” банди (одамлар ўлимига олиб келган транспорт воситалари ҳаракати ёки улардан фойдаланиш хавфсизлиги қоидаларини бузиш) билан жиноят иши қўзғатилиб, ҳозирда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Барча ҳайдовчилар тезлик меъёрлари, йўл белгилари ва чизиқлари талабларига риоя қилишларини сўраб қоламиз.

И вновь водитель нарушает правила дорожного движения, повлекшее за собой гибели двоих детей и двоих взрослых а также три ранения людей
18 августа текущего года в 15:00 часовдня , на 1114-м километре автомобильной дороги М-39, проходящей по территории Ургутского района, Самаркандской области, автомобиль “ЗИЛ-ММЗ-554" под управлением водителя Д.А., 1999 г.р выехал на встречную полосу в результате чего на опасном повороте столкнулся с автомобилем “Кобальт”.
В последствие ДТП водитель автомобиля "Кобальт" 32- летний А.Ж. и 49 -летний пассажир А.Ш. погибли на месте происшествия. Кроме этого, пассажиры этого же автомобиля несовершеннолетние дети 13-летний Н.Т. и 5- летний И.Б. скончались в больнице. Также пассажиры автомобиля, получившие травмы 45-летний Л.М., 29-летний М.Х. и 3-летний А.Б. были госпитализированы.
Стоит отметить, что на месте ДТП был установлен предупреждающий дорожный знак 1.12.2 - "Опасные повороты". В ходе следствия было выявлено, что, водителем грузовика “ЗИЛ-ММЗ-554 " Д.А. в течение года дважды совершались нарушения ПДД "не соблюдение дорожных знаков". Третье нарушение ПДД закончилось трагедией.
По данному факту ДТП, следственным управлением при УВД Самаркандской области возбуждено уголовное дело по по статье 266 ч.-3 п. “а” Уголовного Кодекса Республики Узбекистан (нарушение правил безопасности движения или эксплуатации транспортных средств). Следствие продолжается.
Убедительно просим всех участников дорожного движения соблюдать правила дорожного движения и не подвергать опасности себя и жизнь других людей.