Тошкентда 6 май кунидан 12 майгача 15 363 марта йўл ҳаракати қоидалари бузилганлиги қайд этилди
Ўтган ҳафта давомида Тошкент йўлларида Йўл ҳаракати қоидалари 15 363 марта бузилганлиги ИИББ ЙҲХБ ЙПХ инспекторлари томонидан қайд этилди, шулардан 2 799 тасида қоидалар қўпол тарзда бузилган. Қуйидаги жадвалда умумий статистиканинг баъзи рақамлари билан танишиш мумкин.
Транспорт воситасини спиртли ичимлик таъсири остида бошқариш – ҳайдовчи томонидан йўл қўйилган энг хавфли хато ҳисобланади. 2019-йилнинг 6-май кунидан 12-майгача бу каби қоидабузарликлар 27 марта қайд этилди. Бу сафар Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 131-моддаси бўйича рўйхатга тушганлар қаторида қуйидаги шахслар жой олди: 43 ёшли Нодир Б. (“Хундай”, давлат рақами 01 701 ЕВА), 41 ёшли Эркин А. (“Чанган”, давлат рақами 01 С 791 ТА), 43 ёшли Михаил Н. (“ИЖ-2125”, давлат рақами 01 О 023 NA), 38 ёшли хоразмлик Сатимбой Ш. (“Нексия”, давлат рақами 90 О 362 LA), 36 ёшли самарқандлик Собиржон Т.  (“Нексия”, давлат рақами 95 W 016 FA), 36 ёшли андижонлик Азизбек Н. (“Нексия”, давлат рақами 60 124 ZAA) 39 ёшли Тошкент вилоятилик Ровшан К. (“ГАЗ-31105”, давлат рақами 10 А 077 FA), 30 ёшли Тошкент вилоятилик Евгений М. (“Матиз”, давлат рақами 01 F 869 ZA), 58 ёшли Фарид Я. (“Ласетти”, давлат рақами 01 С 961 JA), 32 ёшли Шахбозмирза М. (“Нексия”, давлат рақами госномер 01 N 828 CB), 27 ёшли Авазбек В. (“Матиз”, давлат рақами 01 U 616 VA), 24 ёшли Бахтиёр М. (“Матиз”, давлат рақами 01 W 542 BA), 19 ёшли Кирилл Т. (“ВАЗ-2198”, давлат рақами 01 Е 248 МА), 48 ёшли Александр А. (“ВАЗ-2109”, давлат рақами 01 Е 240 АВ), 53 ёшли Ярослав Г. (“ГАЗ-24”, давлат рақами 01 М 826 ЕА), 44 ёшли Сергей Г. (“ВАЗ-2106”, давлат рақами 01 В 462 ЕА). Ушбу сатрларни ўқиб турган барчадан спиртли ичимлик таъсири остида автомобилга яқинлашмасликларини ва буни яқинларига ҳам йўл қўймасликларини сўраб қоламиз. Агарда байрам тадбиридан сўнг маст ҳолатда автомобиль сари ҳаракатланаётган ўртоғингизни кўрсангиз, кеч бўлмасидан аввал уни дарҳол тўхтатинг.
Светофорнинг тақиқловчи белгисини менсимаслик билан боғлиқ қоидабузарлик Тошкент шаҳар ЙҲХБ инспекторлари томонидан 150 марта қайд этилди. Эслатиб ўтамиз, мумкин бўлмаган вақтда чорраҳани кесиб ўтиш – нафақат юқоридаги кодекснинг 128-4-моддаси бўйича баённома тузилишига сабаб бўлиши, балки жиддий ЙТҲ туғдириши мумкин.
Транспорт воситасини бошқариш учун зарур бўлган ҳужжатларнинг йўқлиги қайд этилган муддат давомида 286 марта Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 135-моддаси бўйича баённома тузилишига сабаб бўлди. Бу масалага жиддий ёндашишни сўраймиз, калитни ўтолдиргичга жойлашдан олдин барча зарур ҳужжатлар ёнингиздалигини ва уларнинг муддати ўтиб кетмаганлигини текшириб кўринг. Техник кўрикдан ўз вақтида ўтиш ва суғурта полисини янгилаш йўлда ортиқча бош оғриғисиз ҳаракатланишга ёрдам бўлади.
Шу сабабга кўра янги харид қилинган автомобилни ЙҲХБда ўз вақтида рўйхатдан ўтказиш даркор: 6-май кунидан 12-майгача ҳайдовчилар томонидан бу камчиликка йўл қўйилганига 128 марта гувоҳ бўлинди. Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 125-моддаси (3-қ.)га мувофиқ, ҳайдовчиларнинг белгиланган тартибда рўйхатдан ўтказилмаган транспорт воситаларини бошқаришлари жарима солинишига ҳамда автомобилни жарима майдончасига тушишига сабаб бўлади. Шу билан бир қаторда транспорт воситаларини ушбу транспортга тегишли бўлмаган қалбаки ёки бошқа услуб билан ўзгартирилган давлат рақамлар билан бошқариш, Кодекснинг юқоридаги моддасига кўра энг кам иш ҳақининг ўн баравари миқдорида жарима солинишига сабаб бўлади, аммо ЙҲХБ ходимлари томонидан олиб борилган ишлар натижасида бу каби ҳолатлар ҳафта давомида икки марта учради холос.
Йўлдаги жиддий муаммолардан бири – автомобиль бошқариш вақтида эътибори смартфонларда бўлган ҳайдовчилардир. Автомобиль бошқаруви вақтида телефон орқали сўзлашиш ҳафта давомида 141 марта қайд этилган бўлса, видеомонитордан фойдаланиш – 5 марта қайд этилди.
Транспорт воситасини пиёдалар йўлакчалари бўйлаб бошқариш қоидабузарлиги ҳафта давомида 179 марта қайд этилди. Ушбу қоидабузарлик учун Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 128-моддасига мувофиқ солинадиган жарима миқдори ЭКИҲнинг ½ дан 4 бараваригача бўлган миқдорни ташкил этади. Агар ушбу қоидабузарлик бир йил давомида тўрт марта содир этилса, сурункали қоидабузар ҳайдовчилик гувоҳномасидан олти ой муддатга маҳрум бўлади.
Пиёдалар томонидан йўл ҳаракати қоидалари бузилиши ҳануз учраб турмоқда: ўтган ҳафта давомида бундай ҳолатлар 1 241 марта қайд этилди. Бир жиҳатдан барчамиз пиёда ҳисобланамиз, ҳаттоки машинасини автотураргоҳда қолдирган ҳайдовчилар ҳам. Барчани пиёдалар учун қоидалар билан танишиб чиқишга ва яқинларга (айниқса фарзандларга) етказишга чақирамиз. Бу маълумотлар ҳаёт ва соғлиқни асрашга ёрдам беради.
Йўл ҳаракати қоидалари бузилиши турли хил йўл-транспорт ҳодисаларига сабаб бўлиши мумкинлиги ҳеч кимга сир эмас. Транспорт воситаларининг ёки бошқа мол-мулкнинг шикастланишига олиб келган йўл-транспорт ҳодисалари ЙПХ инспекторлари томонидан ҳафта давомида 531 марта қайд этилди. Кичик тўқнашувларнинг айбдорларини Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 134-моддасига мувофиқ энг кам иш ҳақининг 2 бараваридан тўрт бараваригача жарима ёки транспорт воситасини бошқариш ҳуқуқидан олти ойдан бир йилгача бўлган муддатга маҳрум бўлиш кутмоқда.
Ҳайдовчилар, йўловчилар, пиёдалар – йўлда ҳар бирингизни нафақат ҳуқуқингиз, балки мажбуриятларингиз ҳам бордир. Мунтазам равишда йўл ҳаракати қоидалари билан қайта танишиб боринг ва уларга амал қилинг. Йўлда сизнинг соғлиғингиз ва ҳаётингиз кўпинча ўзингизга боғлиқ бўлади.

15 363 нарушения правил дорожного движения зафиксировано в Ташкенте за период с 6 по 12 мая
За прошедшую неделю на дорогах Ташкента инспекторами ДПС УБДД ГУВД было выявлено 15 363 нарушения Правил дорожного движения, из них 2 799 – грубые. Некоторые из цифр общей статистики можно увидеть в прикрепленной таблице.
Самое опасное для самого себя и всех окружающих, что может сделать водитель – это сесть за руль транспортного средства в состоянии алкогольного опьянения. За период 6 по 12 мая 2019 года было зафиксировано 27 нарушений данного рода. Среди тех, кто на этот раз оказался в списке по статье 131 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности: 43-летний Нодир Б. (“Хундай”, госномер 01 701 ЕВА), 41-летний Эркин А. (“Чанган”, госномер 01 С 791 ТА), 43-летний Михаил Н. (“ИЖ-2125”, госномер 01 О 023 NA), 38-летний житель Хорезмской области  Сатимбой Ш. (“Нексия”, госномер 90 О 362 LA), 36-летний житель Самаркандской области  Собиржон Т.  (“Нексия”, госномер 95 W 016 FA), 36-летний житель Андижанской области  Азизбек Н. (“Нексия”, госномер 60 124 ZAA) 39-летний житель Ташкентской области  Ровшан К. (“ГАЗ-31105”, госномер 10 А 077 FA), 30-летний житель Ташкентской области  Евгений М. (“Матиз”, госномер 01 F 869 ZA), 58-летний Фарид Я. (“Ласетти”, госномер 01 С 961 JA), 32-летний Шахбозмирза М. (“Нексия”, госномер госномер 01 N 828 CB), 27-летний Авазбек В. (“Матиз”, госномер 01 U 616 VA), 24-летний Бахтиёр М. (“Матиз”, госномер 01 W 542 BA), 19-летний Кирилл Т. (“ВАЗ-2198”, госномер 01 Е 248 МА), 48-летний Александр А. (“ВАЗ-2109”, госномер 01 Е 240 АВ), 53-летний Ярослав Г. (“ГАЗ-24”, госномер 01 М 826 ЕА), 44-летний Сергей Г. (“ВАЗ-2106”, госномер 01 В 462 ЕА).
Призываем всех читающих публикацию не допускать вождения в состоянии опьянения как для себя, так и для близких – видя, что после праздника и бокала крепкого напитка ваш друг отправился к автомбилю, остановите его, пока не стало поздно.
Игнорирование запрещающего сигнала светофора было зафиксировано инспекторами УБДД города Ташкента 150 раз.  Мы напоминаем, что пересечение перекрестка тогда, когда вас там не ждут – это высокий риск серьезных  ДТП, а не только протокола по  статье 128-4 вышеупомянутого Кодекса.
Отсуствие обязательных для управления транспортным средством документов за указанный период стало причиной 286 протоколов по статье 135 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности. Просим отнестись внимательнее к данному вопросу, и перед тем, как вставить ключ в замок зажигания, проверить: всё ли вы взяли, а также обратить внимание на сроки действия имеющихся у вас документов. Своевременное прохождение техосмотра и обновление страхового полиса поможет обойтись на дороге без лишней головной боли.
По той же причине следует своевременно зарегистрировать в УБДД свжеприобретенный автомобиль: за период с 6 по 12 мая зафиксировано 128 случаев, когда водители этого не сделали. Напомним, что  согласно статье 125 (ч.3) Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности управление водителями транспортными средствами, не зарегистрированными в установленном порядке влечет наложение штрафа и удержание автомобиля на штрафстоянке. К слову, управление транспортными средствами с поддельными или измененными иным способом государственными номерными знаками, а равно с государственными номерными знаками, не принадлежащими этому транспортному средству, согласно той же статье Кодекса влечет наложение штрафа в сумме десяти минимальных размеров заработной платы, но благодаря проведенной ранее работе УБДД, таких случаев за неделю было всего два.
Серьезной проблемой на дороге являются водители, чье внимание, вместо того, чтобы быть сосредоточенным на управлении автомобилем, погружено в написание сообщения в Telegram или иные радости смартфонов. Общение за рулем по телефону за неделю было зафиксировано 141 раз, а использование видеомонитора – 5 раз.
Вождение транспортного средства по пешеходным дорожкам за эту неделю было зафиксировано 179 раз. Стоит помнить о том, что размер штрафа в данном случае согласно статье 128 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности варьируется от ½ до 4 МРЗП. Причем на четвертый раз за год хронического нарушителя будет ожидать лишение права управления транспортным средством сроком на шесть месяцев.
Нарушение правил дорожного движения пешеходами по-прежнему не редкость: оно было зафиксировано 1 241 раз за прошедшую неделю. В той или иной мере пешеходами являемся мы все, даже водители, оставившие свое транспортное средство на стоянке и отправившиеся за покупками. Призываем каждого ознакомиться с правилами для пешеходов, а также рассказать о них своим близким (особенно детям). Эти знания берегут здоровье и жизни.
Нарушение правил дорожного движения чревато дорожно-транспортным происшествиями различной степени тяжести последствий. Например, только повреждение транспортных средств или иного имущества по причине нарушения ПДД за эту неделю было зафиксировано инспекторами ДПС 531 раз. Виновников мелких столкновений в соответствии со статьей 134 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности ожидает штраф от двух до четырех минимальных размеров заработной платы или лишение права управления транспортными средствами от шести месяцев до одного года.
Водители, пассажиры, пешеходы – на дороге каждый из вас имеет не только права, но и обязанности. Регулярно перечитывайте правила дорожного движения и применяйте их в жизни. Ваше здоровье и жизнь на дороге зачастую именно в ваших руках.