Белгиланган қарор ва буйруқ талабларини бузган ходим ва қўл остидаги ходимлар назоратини етарли олиб бормаган командир жазоланди
Ижтимоий тармоқда Тошкент шаҳрида ЙПХ ходими Ф.Сайхаматов томонидан ҳайдовчи О.Машрапов бошқарувидаги автомобиль тўхтатилгани, ходим ҳайдовчига қоидабузарлик содир этганлигини айтгани, лекин, ҳайдовчига нисбатан ўрнатилган тартибда маъмурий баённома расмийлаштирмасдан йўлида давом этишига рухсат берганлиги ҳолати акс этган видео лавҳа тарқалди ва ҳолат юзасидан Тошкент шаҳар ИИББ ЙҲХБ томонидан хизмат текшируви ўтказилди.
Текширув хулосасига кўра, хизмати давомида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 1 декабрдаги 975-сон қарори билан тасдиқланган “Йўл-патруль хизмати ходимларининг йўл ҳаракати қатнашчилари билан ўзаро муносабатлари ҳамда махсус мосламалардан фойдаланиши тартиби тўғрисида”ги Низом ҳамда Ички ишлар вазирининг айрим меъёрий буйруқлари талабларини бузганлиги учун Тошкент шаҳар ИИББ ЙҲХБ ЙПХ ходими Ф.Сайхаматовга ҳамда қўл остидаги ходимлар устида кунлик ва идоравий назоратни етарли даражада олиб бормаганлиги учун Тошкент шаҳар ИИББ ЙҲХБ ЙПХБ махсус дивизион командири Дж.Мўминовга "Ҳайфсан" интизомий жазоси қўлланилиши бўйича хулоса қабул қилинди.

Наказан сотрудник, нарушивший требования установленного положения и приказа, а также командир, не контролировавший должным образом своих подчиненных
В соцсети была размещена видеосъемка, на которой автомобиль под управлением Машрапова.О, был остановлен сотрудником ДПС Ф.Сайхаматовым, далее сотрудник сообщил ему, что он нарушил правила, но позволил продолжить движение без составления административного протокола. По данному факту сотрудниками УБДД ГУВД города Ташкента была проведена служебная проверка.
По итогам проверки, было сделано заключение о наложении дисциплинарного взыскания в виде “Выговора” сотруднику ДПС УБДД ГУВД Ф.Сайхаматову из-за нарушения требования Положения (О порядке регулирования взаимоотношений сотрудников дорожно-патрульной службы с участниками дорожного движения и применения специальных средств) от 1 декабря 2018 г. № 975 и некоторых приказов министра внутренних дел, а также выговор получил командир спецподразделения Ташкентского городского УБДД ГУВД Дж.Муминов за недостаточный ежедневный и ведомственный контроль над подчиненными.