Бугундан бошлаб совуқ ҳаво массалари республикамиз ҳудудидан чиқишни бошлади
"Ўзгидромет" хабарига кўра, ҳафтанинг иш кунлари охирида Ўзбекистон ҳудуди Россиянинг Европа ҳудуди орқали кириб келган жуда совуқ ҳаво массалари таъсири остида бўлди.
Кечаси ва эрталб ҳаво ҳарорати 10-12° совуққача пасайди. Қорақалпоғистонда 20-22° совуқ, Устюртда 23-25° совуқ бўлди. Кундуз кунлари ҳарорат 4-6° совуқдан юқорига кўтарилмади, шимолда ҳарорат 8-10° совуқ атрофида бўлди. Бундай ҳарорат меъёрий қийматлардан 12-17° паст бўлди.
Бугундан бошлаб совуқ ҳаво массалари республикамиз ҳудудидан чиқишни бошлади. Унинг ўрнига Туркманистон ҳудудларидан илиқ ҳаво массалари кириб келмоқда.
Дам олиш кунлари ҳавонинг илиши давом этади. Якшанба кунига келиб, кечаси 3-5° совуққача кучсизланади, кундуз кунлари эса 7-12° илиққача кўтарилади. Аммо бу февраль ойининг охиридаги иқлимий меъёрлардан бироз пастроқдир.
Республика ҳудудининг кўп қисмида ёғингарчиликсиз об-ҳаво бўлиши кутилмоқда. Фақат Қорақалпоғистонда, Хоразм вилоятида ва республиканинг тоғли ҳудудларида баъзи жойларда бироз қор ёғади.
Ўзбекистоннинг тоғли ҳудудларида қор кўчиши хавфи сақланиб туради.
Барча йўл ҳаракати қатнашчиларидан об-ҳаво шароитини инобатга олган ҳолда ҳаракатланишларини сўраб қоламиз.

С сегодняшнего дня холодные воздушные массы стали отступать с территории нашей республики
Как сообщает Узгидромет, в последние рабочие дни этой недели территория Узбекистана находилась под влиянием очень холодной воздушной массы, пришедшей к нам с Европейской территории России.
В ночные и утренние часы температура воздуха понижалась до 10-12° мороза.  По Каракалпакстану морозы достигали 20-22° мороза, по Устюрту 23-25° мороза. Днем температура не поднималась выше 4-6о мороза, по северу температура была в пределах 8-10° мороза. Такая температура была на 12-17° ниже нормальных значений.
С сегодняшнего дня холодная воздушная масса начала отступать с территории нашей республики. На смену ей приходит более теплый воздух с районов Туркменистана.
В выходные дни потепление продолжится. К воскресенью ночные морозы ослабеют до 3-5° мороза, а днем воздух прогреется до 7-12° тепла. Но это ещё чуть ниже климатической нормы для конца февраля.
По большей части территории республики ожидается погода без осадков. Лишь по Каракалпакстану, Хорезмской области и в горных районах республики местами пройдет небольшой снег.