Ишчи гуруҳ томонидан йўл ҳаракати хавфсизлиги соҳасидаги муаммолар ва таклифлар ўрганилмоқда
Аввал хабар берилганидек, республикада йўл ҳаракати соҳасидаги муаммоларни комплекс ўрганиш ва амалий муаммоларни бартараф этиш бўйича Ҳукумат, ички ишлар, транспорт, молия вазирликлари, автомобиль йўллари қўмитаси ва бошқа мутасадди идоралар ва ташкилотларнинг раҳбар ва малакали мутахассисларидан иборат ишчи гуруҳи ўз фаолиятини бошлаган. Жорий йилнинг 3 июнь кунидан ишчи гуруҳ томонидан йўллардаги ҳаракат хавфсизлигини таъминлаш ва йўл-транспорт ҳодисаларини барвақт олдини олишдаги ҳамда йўл инфратузилмасидаги жиддий муаммолар комплекс равишда ўрганилиб, илмий ёндашувларни қўллаш асосида норматив-ҳуқуқий ва манзилли ташкилий-амалий чоралар ишлаб чиқилиши борасида 6 йўналиш белгиланди:
– йўл ҳаракатини ташкил этишдаги ва йўл инфраструктурасидаги мавжуд камчиликларни аниқлаш ва уларни бартараф этиш бўйича комплекс чора-тадбирлар белгилаш;
– йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш соҳасидаги қонун ҳужжатларини янада такомиллаштириш;
– ҳайдовчиликка номзодларни тайёрлаш ҳамда вояга етмаганлар ўртасида йўл ҳаракати қоидаларини ўқитиш тизимини тубдан ислоҳ қилиш;
– республикада йўловчиларни ва юкларни автотранспорт воситаларида ташиш тизимини такомиллаштириш;
– йўл ҳаракати ҳафвсизлигини таъминлаш соҳасида замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш тизимини янада жадаллаштириш;
– йўл ҳаракати ҳавфсизлиги соҳасини ислоҳ қилиш.
Мазкур йўналишлар бўйича фуқаролардан ҳам ушбу жараёнларда фаол қатнашиб ўз таклифларини қуйидаги манзилларга юборилиши сўралган:
- yhxbb_taklif@mail.ru - электрон манзили;
- fb.com/yhxbb_taklif - facebook;
- https://t.me/yhxbb_taklif - телеграм манзиллари.
Жорий йилнинг 7 июнь куни ишчи гуруҳнинг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди. Йиғилиш давомида мутасаддилар соҳавий хизмат ходимлари ва фуқаролардан келган таклифларни бирма-бир ўрганиб чиқдилар. Ишчи гуруҳ ўз ишини жадаллик билан давом эттирмоқда.
ИИВ ЙҲХББ ушбу жараёнда ўз таклифлари билан фаол қатнашаётган фуқароларга ўз миннатдорчилигини билдиради.

О деятельности межведомственной рабочей группе по комплексному изучению проблем в сфере дорожного движения
Как сообщалось ранее, в республике начала свою работу межведомственная рабочая группа по комплексному изучению проблем в сфере дорожного движения и практическому их устранению, в состав которой включены руководители и квалифицированные специалисты Правительства, министерств внутренних дел, транспорта и финансов, Комитета автомобильных дорог и других ответственных ведомств и организаций.
Так, 3 июня текущего года в ГУБДД МВД прошла встреча данной группы, где были обсуждены вопросы комплексного изучения и современное состояние обеспечения безопасности движения и раннего предупреждения дорожно-транспортных происшествий на дорогах, серьезные проблемы в дорожной инфраструктуре, что приводит к дорожно-транспортным происшествиям. Также, в ходе работы предусмотрено разработать нормативно-правовые и адресные организационно-практические меры по 6 направлениям:
Первое - выявление существующих недостатков в организации дорожного движения и в дорожной инфраструктуре, установление мер по их устранению.
Второе - совершенствование законодательства в области безопасности дорожного движения.
Третье - радикальное реформирование системы подготовки кандидатов в водители и обучения правилам дорожного движения среди несовершеннолетних.
Четвертое -совершенствование системы перевозок пассажиров и грузов автомобильным транспортом в республике.
Пятое – ускоренное внедрение современных информационно - коммуникационных технологий в области обеспечения безопасности дорожного движения.
Шестое направление - реформа сферы безопасности дорожного движения.
Кроме этого, по этим направлениям были приняты предложения, поступившие от граждан поступившие по средствам каналов социальных сетей yhxbb_taklif@mail.ru, fb.com/yhxbb_taklif, https://t.me/yhxbb_taklif, созданные Информационной службой ГУБДД МВД.
7 июня текущего года состоялось очередное заседание Рабочей группы. В ходе встречи были рассмотрены предложения, представленные экспертами а также поступившие от граждан участников групп социальных сетей. Рабочая группа продолжает свою работу.