Ижтимоий тармоқда "ГАИ ходими шахсий автомобилида "Дамас"ни қувиб юрибди" сарлавҳаси остида тарқалган видео лавҳа юзасидан маълумот
Жорий йилнинг 14 апрель куни Ангрен шаҳар ИИО ФМБ ЙҲХБ ходими Ш.Жуланов Транспорт бошқармаси ходимлари билан ҳамкорликда Ангрен шаҳар, Амир Темур кўчасида хизмат олиб бораётган вақтда, "Дамас" русумли автомобиль ҳайдовчисига тўхташ ишорасини кўрсатган. Ҳайдовчи ЙПХ ходимининг талабини бажармасдан ҳаракатини давом эттирган. ЙПХ ходими "Ласетти" русумли автомобилда бўйсунмай ҳаракатланган ҳайдовчини кузатиб борган. "Дамас" ҳайдовчиси ҳаракати давомида бошқа ЙПХ ходимларининг ҳам ишораларига бўйсунмаган.
Кўрилган тезкор чоралар натижасида "Дамас" автомобили тўхтатилган. Ҳайдовчи, 1992 йилда туғилган Т.К. меъёрий ҳужжатлари йўқлигини ва шу сабабли ходимнинг тўхташ ишорасига бўйсунмаганлигини маълум қилган. Ҳайдовчига нисбатан тегишли тартибда маъмурий баённома расмийлаштирилиб, автомобиль вақтинча сақлаш учун жарима майдончасига жойлаштирилган.
Жорий йилнинг 16 апрель куни жиноят ишлари бўйича Ангрен шаҳар судида ҳолат ўрганилиб, фуқаро Т.К. Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодекснинг 194-моддаси 1-қисми ҳамда 183-моддасида кўрсатилиб ўтилган ҳуқуқбузарликларни содир этган дея топилиб, 10 сутка маъмурий қамоқ жазоси белгиланди.

Информация о видеосъемке, распространенной в соцсетях под заголовком "Сотрудник ГАИ гоняется за "Дамасом" на своем личном автомобиле"
14 апреля текущего года во время несения службы сотрудника УБДД УКД ОВД города Ангрен Ш.Жуланова совместно с сотрудниками управление Транспорта, на улице Амира Темура города Ангрен водителю автомобиля марки "Дамас" был подан знак остановки. Однако водитель не остановился по требованию сотрудника ДПС и продолжил движение. Далее сотрудник на автомобиле марки "Ласетти" выследил чтобы остановить водителя, не подчинившегося требованиям. Во время движения водитель "Дамаса" также не подчинялся знакам других сотрудников ДПС.
В результате оперативных мер автомобиль был остановлен. Водитель Т.К. 1992 года рождения сообщил, что у него нет нормативных документов и поэтому он не подчинялся знакам сотрудников. После этого на водителя был составлен административный протокол в установленном порядке, а его автомобиль был помещен на штрафстоянку для временного хранения.
16 апреля текущего года дело расследовал Уголовный суд города Ангрена, гражданин Т.К. был признан виновным в нарушении статьи 194. ч.1 и статьи 183 Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан и приговорен к 10 суткам административного ареста.