Ижтимоий тармоқда "ИИО ходими фуқарони сўкишга ҳаққи борми" сарлавҳаси остида тарқалган видео лавҳа юзасидан маълумот
Жорий йилнинг 16 апрель куни соат 18:50ларда, Тошкент шаҳар ИИББ ЙҲХБ ЙПХ ходими Б.Ғофуров Мирзо Улуғбек тумани ҳудудида жойлашган "Қорамурт" блок-постида хизмат олиб бораётган вақтда "Спарк" русумли автомобиль ҳайдовчисига хавфсизлик камаридан фойдаланмасдан келаётганлиги боис тўхташ ишорасини кўрсатган.
Ушбу блок-постда хизмат олиб бораётган ППХ ходими Т.Қоратоев автомобиль салонида бўлган 2 нафар йўловчилар қидирувда ёки йўқлигини махсус тизим орқали текшириш мақсадида улардан шахсини тасдиқловчи ҳужжатларини сўраганда, фуқаролар ҳужжатлари ёнида йўқлигини маълум қилишган. Шундан сўнг, ходим фуқаролардан блок-постда мавжуд бўлган хизмат хонасига киришларини, махсус тизим орқали текширишини айтган вақтда ҳайдовчи И.Р. томонидан эътироз билдирилган. Видео лавҳада ҳайдовчи ва ходим ўртасида ўзаро тортишувли вазият акс этган.
Видео лавҳада акс этган ҳолатлар юзасидан Тошкент шаҳар ИИББ томонидан суриштирув ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Информация о видеосъемке, распространенной в соцсетях под названием "Имеет ли право сотрудник УВД оскорблять граждан"
16 апреля текущего года примерно 18:50 часов сотрудник ДПС УБДД ГУВД города Ташкента Б.Гафуров, во время несения службы на блок посту "Карамурт" расположенном на территории Мирзо-Улугбекского района, остановил автомобиль марки "Спарк" из-за того, что водитель двигался без использования ремня безопасности.
Несущий службу на этом блокпосту сотрудник ППС Т.Каратаев попросил двух пассажиров данного автомобиля предъявить документы, удостоверяющие личность, чтобы проверить через специальную систему не разыскиваются ли они, на что граждане ответили что у них нет при себе документов. После этого, сотрудник сказал гражданам пройти в служебное помещение, чтобы проверить через специальную систему. И в этот момент водитель И.Р. начал возражать. На видеосъемке показана конфликтная ситуация между водителем и сотрудником.