Ижтимоий тармоқда “ЙПХ ходими ва фуқаро ўртасида тортишув” сарлавҳаси остида тарқалган видео лавҳа юзасидан маълумот
Жорий йилнинг 16 февраль куни ижтимоий тармоқда “ЙПХ ходими ва фуқаро ўртасида тортишув” сарлавҳаси остидаги видео лавҳа тарқалди.
Видео лавҳа ўрганилганда, жорий йилнинг 14 февраль куни Тошкент шаҳар ИИББ ЙҲХБ ЙПХ ходими У.Султанов тақсимот асосида тунги хизматга Бектемир тумани ҳудудига жалб этилган ва хизмати давомида Х.Бойқаро кўчасида, соат 03:00ларда “Каптива” русумли автомобилни тўхтатган.
Текширув давомида, ҳайдовчи ва ходим ўртасидаги ўзаро мулоқотга автомобилда бўлган йўловчи аралашган. ЙПХ ходимидан тўхтатиш асосини сўраб эътироз билдирган. ЙПХ ходими ҳайдовчига тушунтириш беришини, йўловчига тушунтириш беришга мажбур эмаслигини айтган. Ушбу вақтда ходим ҳамда йўловчи ўртасида ўзаро тортишув юзага келган.
Мазкур ҳолат юзасидан Тошкент шаҳар ИИББ ЙҲХБ томонидан хизмат текшируви ўтказилиб, воқеа сабабларига ойдинлик киритилмоқда.
Маълумот ўрнида, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 1 декабрда 975-сон қарори билан тасдиқланган “Йўл-патруль хизмати ходимларининг йўл ҳаракати қатнашчилари билан ўзаро муносабатлари ҳамда махсус мосламалардан фойдаланиши тартиби тўғрисида”ги Низомнинг 3-боби 17-бандида “ЙПХ ходими йўл ҳаракати қатнашчисини тўхтатганда ёки у томонидан содир этилган қоидалар бузилишини расмийлаштириш жараёнида ҳолатга дахлдор бўлмаган ҳамда қонун ҳужжатларида белгиланган ваколатга эга бўлмаган шахсларга қоидалар бузилишини расмийлаштириш юзасидан тушунтириш беришга мажбур эмас”лиги белгиланган.

Информация о видеосъемке, распространенного в соцсети под заголовком «Спор гражданина с сотрудником ДПС»
16 февраля текущего года в социальной сети был распространен видеосъемок «Спор гражданина с сотрудником ДПС».
При изучении видеосъемки выяснилось, что 14 февраля текущего года сотрудник Ташкентского УБДД УВД У.Султанов на основе определенного распределения, вел ночную службу в Бектемирском районе и примерно в 03:00 на улице Х.Бойкаро остановил автомобиль марки «Captiva».
В ходе проверки документов, в разговор между сотрудником ДПС и водителем вмешался сидящий рядом пассажир автомобиля спрашивая причину остановки. На что сотрудник ДПС ответил, что он объяснит водителю и не обязан разъяснять пассажирам. В это время между сотрудником ДПС и пассажиром возник спор.
В связи с этим Ташкентский УБДД ГУВД проводит служебную проверку и выясняет причины инцидента.
Для информации: в пункте 17 главы 3 Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 1 декабря 2018 года №975 «Об утверждении положения о порядке регулирования взаимоотношений сотрудников дорожно-патрульной службы с участниками дорожного движения и применения специальных средств» написано, что сотрудник ДПС при остановке участника дорожного движения либо в ходе оформления совершенного им правонарушения не обязан давать разъяснения по поводу оформления нарушения правил посторонним лицам, а также лицам, не имеющим установленных законодательством полномочий.