Ижтимоий тармоқда "Қоидабузарлик юзасидан тегишли қарор чиқди. Лекин автомобилни жарима майдонидан олиб чиқишга рухсат йўқми?" сарлавҳаси остида тарқалган видео лавҳа юзасидан маълумот
Жорий йилнинг 18 апрель куни ижтимоий тармоқда "Қоидабузарлик юзасидан тегишли қарор чиқди. Лекин автомобилни жарима майдонидан олиб чиқишга рухсат йўқми?" сарлавҳаси остидаги видео лавҳа тарқалди.
Ҳолат ўрганилганда, 2021 йил 7 апрель куни йўл ҳаракати қоидаларининг 3-иловаси (транспорт воситаларидан фойдаланишни тақиқловчи шартлар) 7.4-банди (барча турдаги транспорт воситалари олд, ён ойналарининг ёруғлик ўтказувчанлиги 70%дан кам бўлса, автомобиль томидаги люк ойнаси, шунингдек, ички ишлар органларининг рухсатномаси асосида туси ўзгартирилган (қорайтирилган) автотранспорт воситаларининг ойналари бундан мустасно)да белгиланган талабларга риоя қилинмаганлиги боис "LADA XRAY" русумли, 01 365 RGA давлат рақам белгили транспорт воситаси ҳайдовчиси З.Ў.га нисбатан маъмурий баённома тузилиб автомобиль Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодекснинг 291-моддаси, биринчи хатбошиси, "а" кичик бандига асосан ушлаб туриш сабаби бартараф этилгунга ва маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисидаги иш кўрилгунга қадар вақтинча сақлаш учун жарима майдонига жойлаштирилган.
Транспорт воситаси орқа ён ойналари ёруғлик ўтказувчанлиги 70%дан кам ҳолати, яъни ушлаб туриш сабаби бартараф этилмаганлиги боис юқоридаги тартиб асосида жарима майдонида сақланаётганлигини маълум қиламиз.

Информация о видеосъемке, распространенной в соцсетях под заголовком "По факту нарушения принято соответствующее решение. Но разве нельзя вывести машину за пределы штрафной?"
18 апреля текущего года в соцсети распространилась видеосъемка под заголовком "По факту нарушения принято соответствующее решение. Но разве нельзя вывести машину за пределы штрафной?"
7 апреля 2021 года на водителя автомобиля марки «LADA XRAY» с госномером 01 365 RGA, З.О. был составлен административный протокол за несоблюдение требований приложении-3 к настоящим Правилам, (запрещается эксплуатация транспортных средств), пункт-7.4 (Светопропускание передних лобовых, боковых и задних стекол на всех транспортных средствах менее 70%, за исключением стекол люков, установленных на крыше автомобиля, а также тонированных (затемненных) стекол автотранспортных средств, установленных на основании разрешения органов внутренних дел).
Автомобиль помещен на штрафстоянку для временного хранения до устранения причины задержания и рассмотрения дела об административном правонарушении в соответствии с подпунктом «а» абзаца первого статьи 291 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности.
Сообщаем Вам, что транспортное средство удерживается в штрафстоянке в соответствии с вышеуказанной статьей, так как светопропускание стекол автомобиля менее 70%, т.е. причина удержания не устранена.