Ижтимоий тармоқда “Сурхондарёда ЙПХ ходими ҳайдовчига куч ишлатди” сарлавҳаси остида тарқалган видео лавҳа юзасидан маълумот
Жорий йилнинг 4 февраль куни ижтимоий тармоқда “Сурхондарёда ЙПХ ходими ҳайдовчига куч ишлатди” сарлавҳаси остидаги видео лавҳа тарқалди.
Видео лавҳада акс этган ҳолат ўрганилди.
2020 йилнинг 29 август куни Сурхондарё вилояти ИИБ ЙҲХБ ЙПХ ходимлари А.Ғаппоров ва Ж.Қўлтўраевлар белгиланган тақсимот асосида Бойсун тумани ҳудудида хизмат олиб борган вақтида, 4Р-105 автомобиль йўлининг 105-километрида “Нексия” русумли автомобиль тўхтатилиб текширилганда, ҳайдовчининг оғиз бўшлиғидан спиртли ичимлик ҳиди келганлиги сабаб тиббий текширувга таклиф этилган. Ҳайдовчи ушбу вақтда ЙПХ ходимларига қаршилик кўрсатиб, жавобгарликка тортилиши мумкинлигини билиб, воқеа жойидан қочишга уринган. Кўрилган чоралар натижасида ҳайдовчи 1979 йилда туғилган Н.Б. тиббий кўрикдан ўтган ва шифокор берган хулосага кўра, ҳайдовчининг мастлик ҳолати тасдиқланган.
Йўл ҳаракати қоидаларининг 9 ҳамда 12-бандлари талабларини бузганлиги бўйича ҳайдовчи Н.Б.га нисбатан ЙПХ ходими томонидан Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодекснинг 125-моддаси 1-қисми (ҳайдовчиларнинг транспорт воситаларини бошқаришда хавфсизлик камаридан фойдаланиш қоидаларига риоя этмаслиги) ва 131-моддаси 1-қисми (ҳайдовчиларнинг транспорт воситаларини алкоголли ичимликдан, гиёванд модда таъсиридан ёки ўзгача тарзда маст ҳолда бошқариши) тартибида маъмурий баённома тузилган ва автомобиль вақтинча сақлаш учун жарима майдончасига жойлаштирилган.
Жиноят ишлари бўйича Бойсун тумани суди томонидан фуқаро Н.Б. Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодекснинг 125-моддаси 1-қисми ҳамда 131-моддаси 1-қисмида кўрсатилган ҳуқуқбузарликларни содир қилган деб топилиб, унга нисбатан 1 (бир) йил 6 (олти) ой муддатга барча турдаги транспорт воситаларини бошқариш ҳуқуқидан маҳрум бўлиш ҳамда БҲМнинг 8 (саккиз) баравари миқдорида жарима жазоси тайинланган.

Информация о видеосъёмке под заголовком «Сотрудник ДПС применил силу к водителю»
В ходе изучения инцидента, выяснилось, что 29 августа 2020 года сотрудники УБДД УВД Сурхандарьинской области А.Гаппоров и Ж.Култураев проходили службу на территории Байсунского района, на 105-м км трассы 4P-105, при остановке и досмотре автомобиля марки «Nexia»из-за сильного алкогольного запаха, водитель был заподозрен в состоянии алкогольного опьянения, в связи с чем, водителю была назначена и медицинская проверка. После чего водитель, оказывая сопротивление сотрудникам ДПС попытался скрыться с места происшествия зная, что его могут привлечь к ответственности. В результате принятых мер водитель Н.Б., 1979 года рождения был пойман, а заключение медицинского осмотра подтвердило состояние алкогольного опьянения.
Согласно статьями-125, 131 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности (Несоблюдение водителями правил пользования ремнями безопасности при управлении транспортными средствами), (Управление транспортными средствами водителями в состоянии алкогольного, наркотического или иного опьянения) водителю Н.Б был составлен административный протокол в установленном порядке, и автомобиль был помещен на штрафную площадку на временное хранение.
Суд по уголовным делам Байсунского района признал гражданина Н.Б. виновным в вышеуказанных правонарушениях. Виновного приговорили к лишению водительских прав сроком на 1 (один) год и 6 (шесть) месяцев и штраф в размере 8 (восьми) МРЗП.