Маъмурий жазо қўллаш тўғрисида чиқарилган қарор юзасидан хизмат текшируви ўтказилди
Ижтимоий тармоқда "Малибу" русумли автомобиль ҳайдовчисига нисбатан Қарши шаҳар ИИО ФМБ ЙҲХБ ходими С.Саидов томонидан маъмурий жазо қўллаш тўрисида чиқарилган қарор ўрнатилган тартиб ва қоидаларга тўғри келмаслиги келтирилган хабар тарқалди ва ҳолат юзасидан Қашқадарё вилояти ИИБ ЙҲХБ томонидан хизмат текшируви ўтказилди.
Текширув хулосасига кўра, фуқаро М.Ш.га нисбатан белгиланган 1.338.000 сўм миқдоридаги жарима жазоси бекор қилиниб, Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодекснинг 135-моддаси 1-қисмига асосан БҲМнинг бир баравари миқдорида жарима жазоси белгиланди.
Шунингдек, ушбу маъмурий иш бўйича Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодекснинг 139-моддаси 2-қисми (Носозлиги бўлган ёки муайян шартлар туфайли транспорт воситасидан фойдаланиш тақиқланган ёки тегишли рухсатномасиз қайта жиҳозланган транспорт воситаларини йўлга чиқариш)га асосан "Адизбек Нур Барака" ХК раҳбарига чора кўрилиши белгиланди.
Фуқаро М.Ш.га нисбатан маъмурий жазо қўллаш тўғрисидаги қарор чиқаришда хатоликка йўл қўйган Қарши шаҳар ИИО ФМБ ЙҲХБ маъмурий амалиёт инспектори С.Саидовга нисбатан 17.03.2021 йилда эълон қилинган "Танбеҳ" интизомий жазоси билан чегараланиши бўйича хулоса қабул қилинди.

Проведена служебная проверка по поводу решения о наложении административного штрафа
В соцсети было распространено, что принятое решение о наложении административного штрафа на водителя автомобиля “Малибу” сотрудником Каршинского УБДД УКД ОВД С.Саидовым не соответствовало установленным порядкам и правилам, в связи с этим УБДД ОВД Кашкадарьинской области провела служебную проверку.
По результатам проверки наложенный штраф в размере 1338000 сум на гражданина М.Ш. был отменен и наложен штраф в размере одной БРВ в соответствии с частью 1 статьи 135 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности.
Также в соответствии со статьей 139 части 2 Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан (Выпуск на линию транспортных средств, имеющих неисправности или условия, при которых эксплуатация транспортных средств запрещена, или переоборудованных без соответствующего разрешения) принимаются меры в отношении начальника ЧП “Адизбека Нур Барака”.
В отношении сотрудника УБДД УКД ОВД города Карши С.Саидова, 17 марта 2021 года, вынесено замечание, из-за неправильного решения о наложении административного штрафа на гражданина М.Ш.