Фуқароларимизнинг мурожаатларига жавоблар
1. Лицензия билан такси хизмати кўрсатувчи ҳайдовчилар қандай ҳолларда йўловчи олиб юришлари мумкин?
Ўзбекистон Респубиликасига коронавируснинг кириб келиши ва тарқалишини олдини олиш юзасидан чора-тадбирлар дастурини тайёрлаш бўйича Республика махсус комиссиясининг 2020 йил 8 апрелдаги 17-сон йиғилиш баёнининг 1-иловаси 4-бандига асосан:
- йўловчи ташиш фаолияти билан шуғулланиш лицензиясига эга бўлган йўналишсиз таксиларга ўзларининг рўйхатдан ўтган маъмурий ҳудуди доирасида йўловчиларсиз фақат етказиб бериш хизматини кўрсатиши мумкин. Шунингдек, инсон ҳаётига хавф туғдирадиган ҳолатларда ва кечиктириб бўлмайдиган тиббиёт муолажаларини олаётган бемор йўловчиларни ташиш мумкин.
2.Шахсий автомобилига эга бўлмаганлар бирга ишлайдиган ҳамкасбларининг автомобилида бирга ишга бориб келиши мумкинми?
Республика махсус комиссиясининг 2020 йил 13 апрелдаги 18-сон йиғилиш баёнининг 11-банди “г” кичик бандига асосан:
- ходимларнинг шахсий автотранспорт воситаларидан фақат ишга бориш ва қайтиш вақтида фойдаланиши белгиланган;
- бир муассасада фаолият олиб борувчи ходимлар ишга боришда ва қайтишда хизмат ва шахсий автотранспорт воситаларида бир йўналишда биргаликда бирга қатновга рухсат берилган.
3. Қурилиш ташкилотидаги ишчиларни ишга олиб боришда қандай рухсатнома керак бўлади?
Республика махсус комиссиясининг 2020 йил 18 апрелдаги 19-сон йиғилиш баёнининг 5-бандига асосан:
- қурилиш ташкилотлари ишчиларини автотранспорт воситасида объектга олиб келиш учун (шу жумладан бошқа вилоят ҳудудидан) автотранспорт воситаси русуми, келиш вақти, йўналишлари ва ишчиларнинг исми ва фамилиялари кўрсатилган бир марталик рухсатнома Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари томонидан тақдим этилади.

Ответы на вопросы граждан
Согласно пункту 4 приложения 1 протокола №17 Республиканской специальной комиссии по подготовке программы мероприятий по предотвращению проникновения и распространения короновируса от 8 апреля 2020 года:
- немаршрутные такси, имеющие лицензию на осуществление перевозок, (в пределах административной территории, где они зарегистрированы) могут оказывать услуги без пассажиров исключительно в качестве транспорта по доставке. Вместе с тем, могут перевозить пассажиров в экстренных случаях при необходимости получения неотложной медицинской помощи, в иных обстоятельствах, представляющих угрозу для жизни человека.
2. Могут ли ездить на работу на автомобиле своего сослуживца те, кто не имеет личной машины?
Согласно подпункту «г» пункта 11 протокола №18 заседания Республиканской специальной комиссии от 13 апреля 2020 года:
- установлено пользование работниками личным автотранспортным средством только на время поездки на работу и с работы;
- работникам одного ведомства разрешено ездить вместе на работу и обратно на служебном или личном автотранспортном средстве по определенному одному маршруту.
3. Какое разрешение можно получить для перевозки рабочих строительных организаций?
В соответствии с пунктом 5 протокола №19 заседания Республиканской специальной комиссии от 18 апреля 2020 года:
- для доставки рабочих на объекты строительных организаций на автотранспортном средстве (в частности, с территорий других областей) председателем Совета министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и г. Ташкента выдаются разовые разрешения с указаниями марки автотранспортного средства, времени прибытия, маршрута, имен и фамилий рабочих.