Пойтахтда ЙПХ ходимларининг билдиргиси асосида, 6 кун давомида, 3 нафар фуқаро ходимга пора берган вақтда ушланди
Жорий йилнинг 4 февраль куни Тошкент шаҳар ИИББ ЙҲХБ ЙПХ ходими Ш.Хикматов Чилонзор тумани, Чўпонота кўчасида олиб борган хизмати давомида, “Ласетти” русумли автомобилни тўхтатиб, тегишли меъёрий ҳужжатларини текшириш вақтида, ҳайдовчи, 1990 йилда туғилган С.М.нинг оғиз бўшлиғидан спиртли ичимлик ҳиди келганлиги боис мастлик ҳолатида гумонлаган ва ҳайдовчини тиббий кўрикдан ўтишга таклиф қилган.
Ҳайдовчи тиббий кўрикдан ўтишдан бош тортганлиги боис, унга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодекснинг 136-моддаси тартибида холислар иштирокида баённома расмийлаштирилган.
Шундан сўнг, фуқаро расмийлаштирилган маъмурий баённомани бекор қилишни сўраб, ЙПХ ходимига 200 (икки юз) АҚШ доллари миқдорида пора таклиф қилган. ЙПХ ходими мазкур ҳолат юзасидан шаҳар ИИББ бошлиғи номига билдирги орқали мурожаат қилиб, фуқаро С.М.га нисбатан белгиланган тартибда чора кўрилишини сўраган.
Ходимнинг билдиргиси асосида ҳуқуқни муҳофаза қилувчи орган ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбир давомида фуқаро С.М. 200 (икки юз) АҚШ доллари миқдоридаги пулларни пора тариқасида ЙПХ ходимига берган вақтида далилий ашё билан қўлга олинган.
Ушбу ҳолат юзасидан Тошкент шаҳар Чилонзор тумани прокуратураси томонидан дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Шунингдек, жорий йилнинг 5 февраль куни Тошкент шаҳар ИИББ ЙҲХБ ЙПХ инспектори Д.Хикматиллаев Бектемир тумани, Х.Бойқаро-Оҳангарон кўчалари кесишган чорраҳада хизмат олиб бораётган вақтида, тунги соат 00:30ларда “Каптива” русумли автомобилни тўхтатган.
Текшириш давомида, мазкур автомобилнинг ён олд ва орқа ойналари рухсатсиз туси ўзгартирилиб, қора плёнка ёпиштирилганлиги аниқланган. Ҳайдовчига нисбатан ўрнатилган тартибда маъмурий баённома тузилиб, автомобиль вақтинча сақлаш учун жарима майдончасига жойлаштирилган.
Шундан сўнг, автомобиль ҳайдовчиси Ф.Ш.нинг “Сухроб” исмли таниши келиб, мазкур ҳолат юзасидан тўлдирилган маъмурий баённомани бекор қилиш  ва транспорт воситасини жарима майдонидан олиб чиқиш эвазига 200 (икки юз) АҚШ доллари миқдоридаги пулларни пора тариқасида таклиф қилган.
ЙПХ ходими мазкур ҳолат юзасидан шаҳар ИИББ бошлиғи номига билдирги орқали мурожаат қилиб, белгиланган тартибда чора кўрилишини сўраган.
Ходимнинг билдиргиси асосида ҳуқуқни муҳофаза қилувчи орган ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбир давомида “Сухроб” исмли фуқаро ЙПХ ходимига 100 (бир юз) АҚШ доллари миқдоридаги пулларни пора сифатида берган вақтида далилий ашё билан ушланган.
Мазкур ҳолат юзасидан ИЖҚК Департаменти Тошкент шаҳар Бектемир тумани бўлими томонидан терговга қадар текширув ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Тошкент шаҳрида ЙПХ ходимига пора бериш ҳолатининг навбатдагиси жорий йилнинг 9 февраль куни яна такрорланди.
Тошкент шаҳар ИИББ ЙҲХБ ЙПХ катта инспектори У.Ишанходжаев жорий йилнинг 8 февраль куни Миробод тумани, Т.Шевченко кўчасида, соат 21:00ларда, “Mercedes-Benz” русумли транспорт воситасини тўхтатиб текширганда, автомобилнинг ён олд ва орқа ойналари туси ўзгартирилиб, қора плёнка ёпиштирилганлиги ва махсус рухсатномасининг қалбаки эканлиги аниқланган.
Ҳайдовчи С.Ғ. автомобилни жарима майдончасига жойлаштирмаслик эвазига ЙПХ ходимига 100 (бир юз) АҚШ доллари миқдоридаги пулни пора тариқасида таклиф қилган.
ЙПХ ходимининг белгиланган тартибдаги билдиргиси асосида, соҳавий хизмат вакиллари ва холислар иштирокида тезкор тадбир ўтказилиб, фуқаро С.Ғ. 100 (бир юз) АҚШ доллари миқдоридаги пулни ЙПХ ходимига берган вақтида далилий ашё билан ушланган.
Мазкур ҳолат юзасидан ИЖҚК Департаменти Тошкент шаҳар Миробод тумани бўлими томонидан терговга қадар текширув ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Шу ўринда, барча фуқаролардан аввало йўл ҳаракати қоидаларига қатъий амал қилишларини, қоидабузарликни расмийлаштирмаслик, хизмат мажбуриятини четлаб ўтиши эвазига ДЙҲХХ ходимларига пора таклиф қилиб, “ёмғирдан қочиб, дўлга тутилиб қолмаслик”ларини сўраймиз.

На основании рапортов сотрудников ДПС в течении 6 дней за дачу взяток были задержаны 3-е граждан
4 февраля текущего года сотрудник Ташкентского УБДД УВД, Ш.Хикматов во время своей службы, на территории улицы Чупонота Чиланзарского района остановил автомобиль марки «Ласетти» и при проверке документов изо рта водителя С.М 1990 года рождения исходил резкий запах алкоголя, далее ему было предложено пройти медицинское освидетельтвование.
Поскольку водитель отказался проходить медицинское освидетельствование, на него был составлен протокол в соответствии со статьей 136 Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан в присутствии понятых.
Затем гражданин С.М предложил сотруднику ДПС взятку в размере 200 (двести) долларов США в обмен на удаление протокола. После этого сотрудник ДПС написал рапорт на имя начальника ГУВД города Ташкент и попросил принять соответствующие меры в отношении гражданина С.М.
В ходе операции, проведенной сотрудниками правоохранительных органов на основании рапорта сотрудника, гражданин С.М. был задержан во время дачи взятки в размере 200 (двести) долларов сотруднику ДПС.
Прокуратура Чиланзарского района города Ташкент расследует дело по факту инцидента.
Также 5 февраля текущего года сотрудник УБДД ГУВД Д.Хикматиллаев во время своей службы на пересечении улиц Х.Бойкаро-Ахангарон Бектемирского района города Ташкент остановил автомобиль марки «Captiva».
В ходе осмотра было установлено, что боковые передних и задних стекол автомобиля были затемнены, то есть на них была наклеина черная пленка. В связи с этим на водителя был составлен административный протокол в установленном порядке, а автомобиль был помещен на штрафстоянку для временного хранения.
Спустя время приехал знакомый водителя Ф.Ш, по имени Сухроб и предложил сотруднику ДПС взятку в размере 200 (двести) долларов США в обмен на удаление административного протокола и вывоза автомобиля из штрафстоянки.
Далее сотрудник ДПС обратился через рапорт к начальнику ГУВД города Ташкент и попросил его принять соответсвующие меры.
В ходе операции, проведенной сотрудниками правоохранительных органов на основании рапорта сотрудника, был задержан гражданин по имени Сухроб в момент дачи взятки в размере 100 (ста) долларов США сотруднику ДПС.
По данному инциденту отделение департамента по борьбе с экономическими преступлениями Бектемирского района города Ташкент ведет предварительное расследование.
Очередной случай подкупа сотрудника ДПС повторился 9 февраля текущего года.
8 февраля примерно в 21:00 в Мирабадском районе на территории ул. Т.Шевченко, старший инспектор УБДД УВД города Ташкент У.Ишанходжаев остановил автомобиль марки «Mercedes-Benz» в ходе осмотра было установлено что передние и задние стекла автомобиля затемнены, а разрешение на них был фальшивым.
Далее водитель С.Г. предложил взятку в размере 100 (сто) долларов США сотруднику ДПС в обмен на то, что его атомобиль не был помещен на штрафстоянку.
После этого на основании рапорта сотрудника ДПС было проведено оперативное мероприятие с участием представителей отраслевой службы и понятых, гражданина С.Г. так же задержали в момент дачи взятки в размере 100 (сто) долларов сотруднику ДПС.
По данному факту, отделение департамента по борьбе с экономическими преступлениями Мирабадского района города Ташкент ведет предварительное расследование.
Мы просим всех граждан неукоснительно соблюдать правила дорожного движения и не предлагать взятку сотрудникам ГСБДД в обмен на уклонение от выполнения служебных обязанностей.