Президент Шавкат Мирзиёев раислигида йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш, инфратузилмасини яхшилаш ва тирбандликларни камайтириш чора-тадбирлари муҳокамаси юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 9 июль куни йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш, инфратузилмасини яхшилаш ва тирбандликларни камайтириш чора-тадбирлари муҳокамаси юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Ҳудудларда бу борада муайян ишлар қилинмоқда. Сўнгги йилларда йўл қурилиши ва таъмирлашга 61 триллион сўм ажратилган. Бу – 2017 йилгача берилган маблағлардан 3,5 баробар кўп.
Онлайн мурожаат тизими ишга тушиб, йўл ҳаракати хавфсизлиги бўлинмаларига келадиганлар 50 фоизга камайди. Соҳадаги 3 минг 365 нафар ходим электрон планшет ва бодикамера билан таъминланди. Қоидабузарликларни сунъий интеллект асосида саралаш ва қарор чиқариш амалиёти жорий қилинди. Шаҳарларда жамоат транспорти учун махсус йўлаклар ажратилди.
Ўтган ойда ҳам ҳайдовчиларга қатор енгилликлар жорий этилди. Жумладан, биринчи марта ҳуқуқбузарлик қилганларни жазолаш эмас, огоҳлантириш йўлга қўйилди. Йўл чизиқларини босиш ҳолатларини камера орқали фиксация қилиш бекор қилинди. Жамоат транспорти учун мўлжалланган қаторларда кечқурун бошқа ҳайдовчилар ҳам юришига рухсат берилди. Шаҳарларда йўлларни кундузи таъмирлаш тақиқланди. Радар бор жойда йўл белгисини ўрнатиш мажбурий бўлди.
Лекин соҳада ҳали долзарб масалалар кўп. Биринчи навбатда йўл-транспорт ҳодисалари. Ўтган йили 9 минг 364 та шундай ҳодиса содир бўлган. Уларда қарийб 9 минг фуқаро жароҳат олган. Энг ачинарлиси, 2 минг 203 нафар одам ҳалок бўлган.
– Ҳар тўртинчи аварияда бир киши ёки кунига ўртача олти киши вафот этаётгани барчани қаттиқ ташвишга солиши керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Ҳаракат хавфсизлиги, энг аввало, йўлларнинг ҳолати ва қулайлигига боғлиқ. Кўплаб туманларда йўл инфратузилмаси яхшиланиб, автоҳалокатлар эҳтимоли камайтирилган. Лекин 20 та ҳудудда йўл-транспорт ҳодисалари сони юқорилигича қолмоқда. Умуман, юртимизда бундай ҳодисалар оқибатидаги зарар ялпи ички маҳсулотга нисбатан ўртача 0,4 фоизни ташкил қилаяпти.
Шу боис йиғилишда “Хавфсиз йўл” миллий дастури бошланиши маълум қилинди. Бунинг учун “Хавфсиз йўл ва хавфсиз пиёда” республика жамғармаси фаолияти қайта ташкил қилиниб, ҳукумат бўйсунувига ўтказилади. Бу йил унга барча манбалар ҳисобидан 400 миллиард сўм тушиши ҳисоб-китоб қилинган.
Шунингдек, ҳар бир вилоятда жамғарманинг алоҳида ҳисоб рақами бўлади. Ички ишлар тизимидаги йўл белгилари ва светофор ўрнатиш, йўл чизиқлари чизишга масъул корхоналар ҳам вилоят тасарруфига ўтказилади.
Жамғарманинг фаолияти шаффоф бўлади, унга вилоят ЙҲХБ ва йўл бошқармаси бошлиқлари, жамоатчилик вакиллари киради. Жамғарма маблағлари, биринчи навбатда, авария ўчоқлари бўлган хавфли жойларни тартибга олишга йўналтирилади. Бу ишлар ҳозирда хавфли бўлиб қолаётган 175 километр узунликдаги 23 та магистрал йўл участкасидан бошланади.
Барча туманларда йўл инфратузилмасини ривожлантириш бўйича алоҳида жамғармалар ҳам ташкил қилинган. Энди йўллар бўйича аҳоли фикрини ўрганадиган электрон портал ишга туширилади. Одамлар у орқали қаерга белги, пиёда йўлаги ва светофор кераклиги ҳақида овоз бериши мумкин бўлади. Якунда порталга қилинган ишларнинг видео ва фотолари ҳам қўйилади, буни аҳоли баҳолайди.
Бу имкониятлардан фойдаланиб, йўлларда ҳаракатни яхшилаб, оғир ҳалокатларни кескин камайтириш вазифаси белгиланди.
Яна бир муаммо – ҳозирда автомобиль йўлларида 1 минг 200 дан ортиқ қайрилиб олиш жойи бўлса, шундан фақатгина 146 тасида ер ости ва ер устидан қайрилиш мумкин. 10 мингдан зиёд пиёда ўтиш жойларининг атиги 154 тасида шундай қулайлик бор.
Шу боис Транспорт вазирлигига Жаҳон банки иштирокида Тошкент – Самарқанд – Термиз, Тошкент – водий ҳамда Самарқанд – Бухоро йўналишидаги халқаро йўлларни хавфсизлик талабларига мослигини диагностика қилиш топширилди. Ушбу таҳлиллар асосида, йўлларда қайрилиб олиш ҳамда пиёдалар ўтишини хавфсиз қилиш, белгилар ва чизиқларни қулайлаштириш лойиҳалари ишлаб чиқилади.
Юртимизда шаҳарлараро жамоат транспорти тизимли йўлга қўйилмаган. Автобуслар жадвал вақти бўйича эмас, балки 40-50 та йўловчи тўлганда юришга ўрганган.
Шу боис йиғилишда ўрта ва узоқ масофага қатнайдиган жамоат транспортини ривожлантириш чоралари белгиланди. Бунда Тошкент шаҳри ва вилоятлараро қатнов бўйича алоҳида ёндашув бўлади.
Биринчидан, пойтахт жамоат транспорти ягона агломерация тизимига ўтиб, Тошкент вилоятининг барча туташ ҳудудларини қамраб олади. Бунинг учун ҳозирда пойтахт чеккасигача келаётган 20 та автобус йўналиши 15-20 километрга узайтирилади, яна янги 6 та маршрут қўшилади. Сентябргача пойтахтга 200 та, кейинги йили яна мингта автобус олиб келинади. Бунинг натижасида Тошкент шаҳрига 25 мингта енгил машина қатнови камайиши кутилмоқда.
Иккинчидан, шаҳарлар ва вилоятлараро жамоат транспорти қатновлари яхшиланади. Бу йўналишдаги автобус ва микроавтобуслар учун йўловчи бошига субсидия берилади. Автобуслар учун утилизация йиғимидан имтиёз яна уч йилга узайтирилади ва бу микроавтобусларга ҳам татбиқ этилади. Туристик автобус ва микроавтобуслар учун божхона божидан имтиёз уч йил давомида жамоат транспорти учун ҳам қўлланади.
Маълумки, тирбандликнинг сабабларидан бири – автомобиль тўхташ жойларининг етишмаслиги. Оқибатда Тошкентда ҳам, бошқа йирик шаҳарларда ҳам ҳайдовчилар машинасини йўл бўйига қўйишга мажбур. Айрим вазирлик ва идоралар, ҳокимликлар биноси жойлашган кўчалар ёпиб қўйилган.
Мутасаддиларга бундай ҳолатларга чек қўйиб, барча ташкилот ва маҳалла кўчаларидаги асоссиз қўйилган тақиқловчи белгиларни олиб ташлашга кўрсатма берилди.
Транспорт вазирлигига ҳайдовчилар билан мулоқот қилиш, уларнинг муаммоларини ўрганиш бўйича электрон платформа ташкил этиш вазифаси қўйилди.
Йўлларда ҳайдовчилик маданиятини ошириш ҳам жуд долзарб масала. Ўтган йили қарийб 20 миллионта қўпол қоидабузарлик содир этилган. Айрим ҳайдовчиларда бу сурункали тус олган.
Энди бундай ашаддий ҳуқуқбузарларга қонун кучини кўрсатиш мақсадида “Сурункали қоидабузарлар” дастури ишга туширилади. Қарама-қарши томонга ҳаракатланиш, қизил чироқда ўтиш ёки тезликни ошириш каби қоидабузарликларни такроран қилганлар учун бир йилгача жаримадан чегирма берилмайди. Бундай ҳуқуқбузарликлар бир ой ичида 10 тадан кўп бўлса, олти ойгача ҳайдовчилик гувоҳномасидан маҳрум қилинади. Меъёрдан 2-3 карра тез юрганлар ҳайдовчилик ҳуқуқидан маҳрум қилишгача жазоланиши мумкин.
Айрим ҳолларда қоидабузарлик учун орадан бир неча ой ўтгач жарима қўллаш қарори чиқарилаётгани тушунмовчилик ва эътирозларга сабаб бўлмоқда. Эндиликда қоидабузарлик содир этилган кундан бошлаб бир ойда қарор чиқмаса, ҳайдовчи ҳеч қандай жарима тўламаслиги белгиланди.
Ҳозирги кунда хавфсизлиги зўр, замонавий машиналар кун сайин кўпайиб бормоқда. Ҳудудлар ўртасидаги кўп йўллар юқори тезликда ҳаракатланиш талабларига бемалол жавоб беради. Шу боис тезлик чекловларини қайта кўриб чиқиш кераклиги таъкидланди.
Ҳайдовчиларни тайёрлаш бўйича янги тизим самара бера бошлади. Лекин пиёдалар, айниқса, ёшларнинг бу борадаги билим ва интизомини ошириш зарур. Шу мақсадда мактаб ва боғчаларда ҳаракат хавфсизлиги бўйича дастурлар янгиланади. “Яшил чироқ” мусобақалари қайта тикланиб, республика ғолибларига Президент совғаси берилади. Йўл ҳаракати қоидалари бўйича видео ва анимацион контентлар яратилади.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание по мерам обеспечения безопасности дорожного движения, улучшения инфраструктуры и снижения заторов на дорогах
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 9 июля состоялось видеоселекторное совещание по мерам обеспечения безопасности дорожного движения, улучшения инфраструктуры и снижения заторов на дорогах.
В этом направлении проводится конкретная работа. За последние годы на строительство и ремонт дорог было выделено 61 триллион сумов — это в 3,5 раза больше по сравнению с объемами финансирования до 2017 года.
Была внедрена система онлайн-обращений, что позволило сократить количество посещений подразделений дорожной безопасности на 50 процентов. 3 365 сотрудников службы дорожной безопасности были обеспечены электронными планшетами и бодикамерами. Введена практика автоматической фиксации нарушений и принятия решений с использованием искусственного интеллекта. В городах организованы специальные полосы для общественного транспорта.
В прошлом месяце были введены и новые послабления для водителей. Так, впервые нарушившие правила водители теперь не штрафуются, а получают предупреждение. Отменена фиксация пересечения дорожной разметки камерами. Разрешено движение по полосам для общественного транспорта в вечернее время. Запрещено проводить дорожные работы в дневное время. В местах установки радаров стало обязательным размещение соответствующего дорожного знака.
Тем не менее, в данной сфере остается немало актуальных проблем. Прежде всего – дорожно-транспортные происшествия. В прошлом году зарегистрировано 9 364 таких случая, в результате которых пострадали почти 9 тысяч граждан, а 2 203 человека погибли.
– То, что в каждой четвертой аварии погибает человек, а в среднем каждый день мы теряем по шесть жизней, должно серьезно волновать всех, – отметил Шавкат Мирзиёев.
Безопасность дорожного движения, прежде всего, зависит от состояния и удобства дорог. В ряде районов инфраструктура улучшена, благодаря чему удалось снизить количество аварий. Однако в 20 регионах уровень ДТП остается высоким. В целом, ущерб от аварий составляет в среднем 0,4 процента ВВП страны.
В связи с этим на совещании было объявлено о запуске Национальной программы «Безопасная дорога». Будет заново создан Фонд «Безопасная дорога и безопасный пешеход», он будет переведен под управление правительства. В этом году фонд, по предварительным расчетам, получит 400 миллиардов сумов из различных источников.
В каждом регионе будет открыт отдельный расчетный счет фонда. Предприятия в системе МВД, отвечающие за установку дорожных знаков, светофоров и нанесение разметки, будут переданы в региональное подчинение.
Деятельность фонда будет прозрачной — в его состав войдут руководители территориальных управлений дорожной безопасности, дорожных служб и представители общественности. В первую очередь средства будут направлены на устранение аварийных участков. Работы начнутся с 23 опасных отрезков на магистралях общей протяженностью 175 километров.
Также во всех районах созданы отдельные дорожные фонды. В скором времени заработает электронный портал, где жители смогут указывать места, нуждающиеся в установке знаков, светофоров или пешеходных переходов. Впоследствии на портале будут размещаться фото- и видеоматериалы об исполнении этих предложений, и жители смогут оценивать работу.
Поставлена задача с использованием новых возможностей улучшить дорожное движение и значительно сократить число аварий с тяжелыми последствиями.
Еще одна проблема – недостаток разворотных участков. Хотя на автодорогах имеется более 1 200 мест для разворота, только 146 из них исполнены в форме надземных или подземных развязок. Из более чем 10 тысяч пешеходных переходов лишь 154 имеют подобное решение.
В этой связи Министерству транспорта поручено совместно со Всемирным банком провести диагностику соответствия международных трасс Ташкент – Самарканд – Термез, Ташкент – Ферганская долина и Самарканд – Бухара требованиям безопасности. На основе анализа будут разработаны проекты по обеспечению безопасных разворотов и пешеходных переходов, а также улучшению системы знаков и разметки.
Система междугороднего общественного транспорта в стране пока не отлажена. Автобусы отправляются не по расписанию, а после заполнения 40–50 пассажирами.
Поэтому на совещании были определены меры по развитию общественного транспорта, обслуживающего средние и дальние маршруты. В частности, для Ташкента и межрегиональных маршрутов будет применен особый подход.
Во-первых, общественный транспорт столицы перейдет на единую агломерационную систему, охватывающую все прилегающие районы Ташкентской области. Для этого 20 маршрутов, доходящих до окраин Ташкента, будут продлены на 15–20 километров, а также откроются еще 6 новых маршрутов. До сентября в столицу поступит 200 автобусов, а в следующем году – еще тысяча. В результате ожидается сокращение трафика в Ташкенте на 25 тысяч легковых автомобилей.
Во-вторых, улучшится межобластное автобусное сообщение. Для этих перевозок будет предоставляться субсидия за каждого пассажира. Льгота на утилизационный сбор для автобусов будет продлена еще на три года и распространена на микроавтобусы. Таможенные льготы для туристических автобусов и микроавтобусов также будут действовать в течение трех лет и на весь общественный транспорт.
Известно, что одной из причин заторов является нехватка парковочных мест. Из-за этого в Ташкенте и других крупных городах водители вынуждены ставить машины вдоль проезжей части. Некоторые улицы рядом со зданиями министерств, ведомств и хокимиятов были перекрыты.
Ответственным лицам поручено устранить такие случаи и демонтировать все необоснованные запретительные знаки на улицах возле госучреждений и махаллей.
Министерству транспорта поручено создать электронную платформу для диалога с водителями и изучения их проблем.
Повышение культуры вождения также остается крайне актуальной задачей. В прошлом году было зафиксировано около 20 миллионов грубых нарушений ПДД. У некоторых водителей это носит хронический характер.
Для борьбы с этим будет внедрена программа «Злостные нарушители». Тем, кто повторно нарушит правила — двигается по встречной полосе, проедет на красный свет или значительно превысит скорость, — не будет предоставляться скидка на штраф в течение года. Если водитель допустит более 10 таких нарушений в месяц, он может быть лишен водительских прав сроком до шести месяцев. За превышение скорости в 2–3 раза возможно лишение водительских прав насовсем.
Иногда решение о штрафе выносится через несколько месяцев после нарушения, что вызывает недоумение и протесты. Теперь, если с момента нарушения прошло более месяца, штраф не будет применяться.
Новая система подготовки водителей начала давать результаты. Однако необходимо повышать знания и дисциплину пешеходов, особенно молодежи. В этой связи в школах и детских садах будут обновлены программы по безопасности дорожного движения. Соревнования «Зеленый свет» будут возобновлены, а победителям в республиканском этапе будет вручаться приз Президента. Также будут созданы видеоконтент и анимационные ролики по ПДД.