Сирдарёда ҳайдовчи 750.000 сўм пул бериб жавобгарликдан қутилиб қолмоқчи бўлди. Лекин...
Жорий йилнинг 18 январь куни Сирдарё вилояти, Гулистон тумани ИИБ ЙҲХБ ЙПХ ходими Т.Жўрабоев белгиланган тақсимот асосида Гулистон тумани, Сойибобод МФЙ ҳудудига хизматга жалб этилган.
Хизмати давомида светофорнинг тақиқловчи қизил чироғида ҳаракатланиб ўтган “Матиз” русумли автомобилни тўхтатган. Ҳайдовчи Ф.А.да ушбу транспорт воситасини бошқариш ҳуқуқини берувчи меъёрий ҳужжатлари йўқлиги маълум бўлган ва белгиланган тартибда маъмурий баённома расмийлаштирилиб, автомобиль вақтинча сақлаш учун жарима майдончасига жойлаштирилган.
Ҳайдовчи Ф.А. маъмурий баённома расмийлаштирмаслик ва автомобилини жарима майдончасидан олиб чиқиш эвазига ЙПХ ходимига 100 АҚШ доллар пулни пора тариқасида таклиф этган. ЙПХ ходими Т.Жўрабоев ҳайдовчининг ушбу таклифини билдирги орқали вилоят ИИБ бошлиғи номига маълум қилиб қонуний чора кўрилишини сўраган.
Ходимнинг билдиргиси асосида жорий йилнинг 18 январь куни ҳуқуқни муҳофаза қилувчи орган ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбир давомида, фуқаро Ф.А. 750.000 (етти юз эллик минг) сўм миқдоридаги пулларни пора тариқасида ЙПХ ходимига берган вақтида далилий ашёлар билан ушланган.
Мазкур ҳолат юзасидан ИЖҚК Департаментининг Гулистон тумани бўлими томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят Кодексининг 211-модда (Пора бериш)си 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

В Сырдарье водитель попытался избежать ответственности, отдав сотруднику 750 000 сум. Но ...
18 января текущего года сотрудник УБДД ДПС Гулистанского района Сырдарьинской области Т.Джурабоев проходил службу по установленному распределению на территории махалли Сайбабад, Гулистанского района.
Во время службы он остановил автомобиль марки «Матиз», который не подчинился и проехал на красный свет светофора. Установлено, что у водителя Ф.А. отсутствуют необходимые документы, разрешающие ему управлять данным транспортным средством, в связи с чем, установленном порядке был составлен административный протокол, и транспортное средство было помещено на штрафную площадку для временного хранения.
После чего водитель Ф.А. предложил взятку в размере 100 долларов сотруднику ДПС в обмен не заполнения административного протокола. О данном факте правонарушения сотрудник ДПС Т.Джурабоев через рапорт проинформировал начальника УВД о предложении водителя и принять законные меры.
В ходе проведения операции сотрудниками правоохранительных органов, 18 января текущего года на основании рапорта сотрудника, гражданина Ф.А. и был пойман с вещественными доказательствами при передачи взятки в размере 750 000 (семьсот пятьдесят тысяч) сум сотруднику ДПС.