“Тонировка”га рухсатнома беришга доир қарор қабул қилинди
“Туси ўзгартирилган (қорайтирилган) ойнали автотранспорт воситаларидан фойдаланиш тартибини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Ҳукумат қарори (465-сон, 28.07.2021 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, 2021 йил 1 октябрдан автотранспортлар ойналарининг тусини ўзгартиришга (қорайтиришга) рухсатнома бериш бўйича давлат хизмати фақат Ягона интерактив давлат хизматлари портали (ЯИДХП) орқали кўрсатилади.
Қарор билан тасдиқланган маъмурий регламентга кўра, автотранспортлар ойналарининг тусини ўзгартириш (қорайтириш) ишлари автотранспорт воситаси эгаси томонидан мустақил равишда амалга оширилади.
Автотранспорт орқа ойнасининг тусини ёруғлик ўтказувчанлиги чекланмаган даражада ўзгартириш (қорайтириш), шунингдек, олд ойнасининг тепа қисми тусини 14 см дан кўп бўлмаган полоса шаклида ёруғлик ўтказувчанлиги чекланмаган даражада ўзгартириш (қорайтириш) учун рухсатнома талаб этилмайди.
Рухсатнома 1 йил муддатга берилади.
Ариза берувчи томонидан рухсатнома учун тўлов 10 кун муддатда амалга оширилади.
Рухсатнома аввал берилган рухсатноманинг амал қилиш муддатигача қайта расмийлаштирилади.
ЯИДХП орқали рухсатномани қайта расмийлаштириш бўйича давлат хизмати кўрсатилгани учун тўлов ундирилмайди.

Разрешение на тонировку стекол автомобилей можно будет получить только через Единый портал интерактивных государственных услуг my.gov.uz
Принято постановление Правительства (№465 от 28.07.2021г.) «О дополнительных мерах по улучшению порядка эксплуатации автомобилей с изменёнными (тонированными) стёклами»
Согласно порядку, с 1 октября 2021, года государственная услуга выдачи разрешений на изменение (тонирование) стёкол автотранспортных средств будет осуществляться только через Единый портал интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ)
Согласно утверждённому постановлением административному регламенту, работы по изменению (затемнению) будут осуществляться самостоятельно со стороны владельцев автотранспортных средств.
Изменение светопропускаемости заднего (ветрового) стекла, а также полосы 14 см в верхней части переднего (лобового) стекла до неограниченного значения не требует получения разрешения.
Разрешение выдаётся сроком на один год.
Оплата за получение разрешения осуществляется заявителем в течении 10 дней.
Ранее выданные разрешения будут зарегистрированы заново в ЕПИГУ на указанные в них сроки.
Оплата за оказание услуг по перерегистрации ранее выданных разрешении в ЕПИГУ взыматься не будет (бесплатно).