Тошкент вилоятида ЙПХ командирига 5 миллион сўм пора берган шахс қўлга олинди
Жорий йилнинг 15 март куни Ўзбекистон Республикаси ИИВ Ўз хавфсизлик бошқармасининг Тошкент вилояти бўйича бўлимига  Тошкент вилояти ИИББ ЙҲХБ ЙПХ гуруҳ командири Д.Ибодуллаев билдирги билан мурожаат қилган.
Ўз мурожаатида у 15 март куни, ЙПХ инспектори, сафдор А.Рузметов, ҳайдовчи Б.Ш бошқарувидаги “Ласетти” русумли транспорт воситасини текшириш учун тўхтатганлигини, ҳайдовчи спиртли ичимликдан маст ҳолда эканлиги аниқланганлигини ва унга нисбатан тегишли тартибда маъмурий баённома расмийлаштирилиб, автомобиль жарима майдонига қўйилганлигини билдирган.
Мазкур ҳолат юзасидан ҳайдовчи Б.Ш. унинг ёнига келиб, содир этган қоидабузарлигини енгилроқ қоидабузарлик турига алмаштириб, автомобилини жарима майдончасидан чиқариб беришини, бунинг эвазига 5.000.000 (беш миллион) сўм миқдоридаги пулни пора сифатида таклиф қилаётганлигини, ушбу фуқарога пора бериш жиноят эканлигини тушунтиришига қарамай, унга тўхтовсиз пора таклиф қилаётганлигини билдириб, ҳайдовчига нисбатан тегишли тартибда чора кўришни сўраган.
ЙПХ ходимининг билдиргиси асосида,  ИИВ ЎХБ Тошкент вилояти бўйича бўлими ва Чирчиқ шаҳар прокуратураси ходимлари билан ҳамкорликда тезкор тадбир ўтказилиб, жарима майдонининг қоровулхонасида гумон қилинган шахс ЙПХ ходимига 5.000.000 (беш миллион) сўм пулларни пора тариқасида бераётган вақтида қўлга олинган.
Мазкур ҳолат юзасидан фуқаро Б.Ш.га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят Кодексининг 211-моддаси 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилган.

В Ташкентской области задержан гражданин, давший взятку в размере 5 миллионов сум командиру ДПС
15 марта текущего года в Ташкентское областное управление собственной службы безопасности обратился с рапортом командир группы ДПС Д.Ибодуллаев.
В своем рапорте он сообщил, что 15 марта сотрудник ДПС рядовой А.Рузметов остановил автомобиль «Ласетти», под управлением которого был Б.Ш., установил, что водитель находиться в состоянии алкогольного опьянения, составил административный протокол в установленном порядке и поместил автомобиль на штрафстоянку для временного хранения.
После этого водитель Б.Ш подойдя к нему попросил изменить своё правонарушение на более легкое и вывезти его автомобиль из штрафстоянки, а взамен предложил 5000000 (пять миллионов) сум в качестве взятки. И в связи с этим попросил принять соответствующие меры в отношении водителя.
Согласно рапорту, совместно с сотрудниками Ташкентского областного управления ССБ УВД и прокуратуры города Чирчик было проведено оперативное мероприятие, гражданина Б.Ш. задержали при даче взятки в размере 5000000 (пяти миллионов) сумов сотруднику ДПС.