Транспортларга техник кўрикдан ўтганлиги тўғрисидаги талонларни бериш амалиёти бекор қилинади
“Транспорт воситаларини мажбурий техник кўрикдан ўтказиш тартибини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Ҳукумат қарори (125-сон, 09.03.2021 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, транспорт воситаларини Давлат йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати бўлинмаларида мажбурий техник кўрикдан ўтказишда ҳаракатланувчи мобиль техник назорат линияларидан фойдаланиш тартиби жорий этилади.
2021 йил 1 сентябрдан жисмоний шахсларга тегишли M1 тоифадаги автотранспортларни тадбиркорлар – юридик шахслар томонидан мажбурий техник кўрикдан ўтказишда ҳаракатланувчи мобиль техник назорат линияларидан фойдаланилади.
2021 йил 1 июлга қадар автотранспортларни мажбурий техник кўрикдан ўтказиш фаолиятини амалга оширувчи тадбиркорларга Давлат йўл ҳаракати хавфсизлиги хизматининг “Техник кўрик” автоматлаштирилган ахборот тизимига кириш имконияти яратилади.
2021 йил 1 сентябрдан хорижий давлатларга чиқадиган транспортлардан ташқари барча транспортларга техник кўрикдан ўтганлиги тўғрисидаги талонларни бериш амалиёти бекор қилинади.
Қарорга билан шунингдек, Транспорт воситаларини мажбурий техник кўрикдан ўтказиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Унга кўра, транспортлар қуйидаги даврийликка мувофиқ техник кўрикдан ўтказилиши керак:
-тижорат асосида йўловчилар ташувчи енгил автомобиллар, автобуслар, троллейбуслар, трамвайлар ва ўриндиқлар сони 8 та ва ундан ортиқ бўлган (ҳайдовчининг ўрнидан ташқари), одамларни мунтазам ташиш учун жиҳозланган юк автомобиллари, йирик габаритли, оғир вазнли ва хавфли юкларни ташиш учун махсус транспортлар ва уларнинг тиркамалари – бир йилда икки марта;
-ишлаб чиқарилганига 6 йилдан кўп бўлмаган транспортлар – икки йилда бир марта;
-ишлаб чиқарилганига 6 йилдан ортиқ бўлган, шунингдек ишлаб чиқарилган вақти аниқ бўлмаган транспортлар – бир йилда бир марта;
-тиркамалар техник кўрикка транспорт воситаси – шатакчи учун белгиланган муддатларда;
-навбатдаги техник кўрикдан ўтказишнинг илгари ўрнатилган муддатларидан қатъи назар, уларни ДЙҲХХ органларида рўйхатдан ўтказиш (қайта рўйхатдан ўтказиш) вақтида.

Практика выдачи талонов о прохождении техосмотра автомобилей будет отменена
Принято постановление правительства «О дополнительных мерах по совершенствованию порядка проведения обязательного технического осмотра транспортных средств» №125, 09.03.2021.
В Узбекистане отменяется практика выдачи талонов о техосмотре автомобилей
Согласно постановлению, с 1 сентября 2021 года при проведении обязательного технического осмотра транспортных средств в подразделениях Государственной службы безопасности дорожного движения, вводится порядок использования подвижных мобильных линий технического контроля.
До 1 июля 2021 года предпринимателям, осуществляющим деятельность по проведению обязательного технического осмотра автотранспорта, будет предоставлен доступ к автоматизированной информационной системе Государственной службы безопасности дорожного движения «технический осмотр».
Кроме того, с 1 сентября 2021 года отменяется практика выдачи талонов о техосмотре всех транспортных средств, кроме автомобилей, выезжающих в зарубежные страны.
Постановлением также утверждено Положение о порядке проведения обязательного технического осмотра транспортных средств.
Согласно положению, автомобили должны проходить техосмотр со следующей периодичностью:
Легковые автомобили, автобусы, троллейбусы, трамваи и грузовики на 8 и более пассажирских мест (без учета места водителя), оборудованные для регулярной перевозки людей, специальные автомобили для перевозки крупногабаритных, тяжеловесных и опасных грузов и их прицепы — 2 раза в год;
Автомобили с даты выпуска до 6 лет - 1 раз в 2 года;
Автомобили, с даты выпуска более 6 лет назад, а также автомобили с неизвестной датой выпуска — 1 раз в год;
Прицепы транспортных средств — в сроки, установленные для буксируемой техники;
При регистрации или перерегистрации автомобиля в органах Государственной службы безопасности дорожного движения техосмотр осуществляется независимо от ранее установленных сроков проведения очередного техосмотра.