Туси ўзгартирилган (қорайтирилган) ойнали автотранспорт воситаларидан фойдаланиш тартиби ўзгардими?
“Туси ўзгартирилган (қорайтирилган) ойнали енгил автотранспорт воситаларидан фойдаланишни тартибга солишнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида"ги Вазирлар Маҳкамасининг қарори қабул қилинди. Қарорга мувофиқ, «тонировка» нархлари орқа ойна (лобовой) учун текин, орқа ён ойна учун эса қуйидагича нархлар белгиланади:
- жисмоний ва юридик шахсларга — БҲМнинг (базавий ҳисоблаш миқдори) 5 баравари (1 млн 115 минг сўм);
- хорижий давлатлар юридик шахсларига — БҲМнинг 20 баравари (4 млн 460 минг сўм).
Илгари бу миқдор тегишлича жисмоний ва юридик шахслар учун базавий ҳисоблаш миқдорининг 10 бараварини ташкил этган.
Олд ва орқа ён ойналар учун (барча ён ойналар):
жисмоний ва юридик шахсларга — БҲМнинг 25 баравари (5 млн 575 минг сўм);
хорижий давлатлар юридик шахсларига — БҲМнинг 80 баравари (17 млн 840 минг сўм) этиб белгиланди” изоҳи келтирилган хабарлар тарқалди.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 18 июлдаги “Туси ўзгартирилган (қорайтирилган) ойнали автотранспорт воситаларидан фойдаланишни тартибга солиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 547-сон Қарорнинг 2-банди, “в” кичик бандига кўра:
“М1, N1 ва N2 тоифага оид автотранспорт воситалари ойналарининг тусини ўзгартиришга (қорайтиришга) рухсатнома бериш учун тўлов ставкалари:
- орқа ён ойналар бўйича жисмоний шахслар учун — базавий ҳисоблаш миқдорининг беш баравари миқдорини, юридик шахслар учун — базавий ҳисоблаш миқдорининг ўн баравари миқдорини ва Ўзбекистон Республикасида фаолият кўрсатаётган хорижий давлатлар юридик шахслари учун — базавий ҳисоблаш миқдорининг йигирма баравари миқдорини;
- орқа ва олд ён ойналар бўйича жисмоний шахслар учун — базавий ҳисоблаш миқдорининг эллик баравари миқдорини, юридик шахслар учун — базавий ҳисоблаш миқдорининг эллик баравари миқдорини ва Ўзбекистон Республикасида фаолият кўрсатаётган хорижий давлатлар юридик шахслари учун — базавий ҳисоблаш миқдорининг саксон баравари миқдорини ташкил этади” - дея кўрсатиб ўтилган.
Ушбу Қарорнинг 2-банди “г” кичик бандига кўра:
- М2, М3 тоифага оид III класс автотранспорт воситалари ён ойналарининг тусини ўзгартиришга (қорайтиришга) рухсатнома бериш учун тўлов ставкалари уларнинг эгалари ҳуқуқий ҳолати инобатга олинган ҳолда ушбу банднинг «в» кичик банди учинчи хатбошисига мувофиқ белгиланади” – дея кўрсатиб ўтилган. Ушбу қарор талаблари айни вақтда амалда бўлиб, ижтимоий тармоқларда тарқатилган хабарлар асоссиз маълумот ҳисобланади.
Барча норасмий саҳифалар эгаларидан, тасдиқланмаган, ҳуқуқий асосга эга бўлмаган маълумотларни тарқатмасликларини сўраб, асоссиз ва ёлғон маълумот тарқатганлик учун белгиланган тартибда жавобгарлик масаласи кўриб чиқилишини эслатиб ўтамиз.

Официальная информация о фейковых сообщении
“Согласно постановлению Кабинета Министров «О дополнительных мерах по упорядочению эксплуатации автотранспортных средств с тонированными (затемненными) стеклами» цена за тонировку заднего стекла (лобового) бесплатна, а для задних боковых стекол устанавливается следующим образом:
- для физических и юридических лиц – в размере 5 МРЗП (1 миллион 115 тысяч сум);
- для юридических лиц зарубежных стран – в размере 20 МРЗП (4 миллиона 460 тысяч сум).
Ранее эта сумма была в размере 10 МРЗП для физических и юридических лиц соответственно.
Для передних и задних боковых окон (все боковые окна):
для физических и юридических лиц – в размере 25 МРЗП (5 млн 575 тыс. сум);
юридическим лицам зарубежных стран - в размере 80 МРЗП (17 миллионов 840 тысяч сум).”
Согласно Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 18 июля 2018 года № 547 « О мерах по упорядочению эксплуатации автотранспортных средств с тонированными (затемненными) стеклами» пункту-2 подпункту «в»:
- ставка платежей за выдачу разрешения на установку тонировки (затемнения) на стекла категории М1, N1 и N2 автотранспортных средств составляет:
задних боковых стекол в размере пяти базовых расчетных величин — для физических лиц, десяти базовых расчетных величин — для юридических лиц и двадцати базовых расчетных величин для юридических лиц иностранных государств, осуществляющих деятельность в Республике Узбекистан;
передних и задних боковых стекол в размере пятидесяти базовых расчетных величин — для физических лиц, пятидесяти базовых расчетных величин — для юридических лиц и восьмидесяти базовых расчетных величин — для юридических лиц иностранных государств, осуществляющих деятельность в Республике Узбекистан.
Согласно пункту-2 подпункту “г” этого постановления:
- ставки платежей за выдачу разрешения на установку тонировки (затемнения) на боковые стекла автотранспортных средств категории М2, М3 класса III определяются с учетом юридического положения их владельцев в соответствии с абзацем третьим подпункта «в».
Требования этого постановления в настоящее время действует, и сообщения распространяемые в соцсетях, являются необоснованной информацией.
Мы просим всех владельцев неофициальных страниц не распространять неподтвержденную, неправовую информацию и напоминаем, что вопрос об ответственности за распространение необоснованной и ложной информации будет рассматриваться в установленном порядке.