Ҳайдовчилар! Орқага ҳаракатланишда эҳтиёт бўлинг!
2019 йилнинг 1 январь кунидан 13 майгача ҳайдовчилар автомобилда орқага ҳаракатланиш вақтларида пиёдаларни уриб юбориб, уларга тан шикастлари етишига сабаб бўлганликлари билан боғлиқ 18 та йўл-транспорт ҳодисалари Тошкент шаҳар ЙҲХБ ходимлари томонидан қайд этилди.
Барча ҳайдовчиларга шуни эслатиб қўймоқчи эдикки, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 24.12.2015 йилдаги 370-сон Қарори билан белгиланган Йўл ҳаракати қоидаларининг 63 бандига мувофиқ: транспорт воситасининг орқага ҳаракатланишида ҳайдовчи ҳаракат хавфсизлигини таъминлаши ва йўл ҳаракатининг бошқа иштирокчиларига халал бермаслиги шарт. Зарур бўлганда ҳайдовчи бошқа шахслардан ёрдам сўраши керак.
Ҳурматли ҳайдовчилар! Орқага ҳаракатланишдан олдин автомобилингиз орқасида ҳеч ким йўқлигига ишонч ҳосил қилинг. Ёдингизда бўлсин, ойнага қараш ёки бошни орқага буришнинг ўзи етарли бўлмаслиги мумкин: ёш бола ёки ўтириб олган ёши катта шахс «кўр» ҳудудда бўлишлари мумкин. Шунингдек шуни инобатга олиш зарурки, орқага қараганингиздан бир сониядан кейин пиёда ўтиб қолиши мумкин.
Ўзингиз ва атрофдагиларни саломатликларини асранг! Шунингдек ўзингиз ва яқинларингизни суд тортишувлари, моддий харажат ва ортиқча асабийлашишдан асранг. Чунки бу каби ҳолатларда ҳайдовчилар ҳаттоки жиноий жавобгарликка тортилишлари мумкин. Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 266-моддасига мувофиқ транспорт воситасини бошқарувчи шахс томонидан транспорт воситалари ҳаракати ёки улардан фойдаланиш хавфсизлиги қоидаларини бузиш баданга ўртача оғир ёки оғир шикаст етказилишига сабаб бўлса, у энг кам ойлик иш ҳақининг эллик бараваригача миқдорда жарима ёки уч юз олтмиш соатгача мажбурий жамоат ишлари ёхуд уч йилгача ахлоқтузатиш ишлари билан жазоланади. Агар ўша қилмиш одамлар ўлимига сабаб бўлса, муайян ҳуқуқдан маҳрум қилиб, ўн йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.

Водители! Будьте осторожны при маневре движения задним ходом!
С период с 1 января по 13 мая 2019 года сотрудниками УБДД в городе Ташкенте было зафиксировано 18 дорожно-транспортных происшествий с наездом на пешехода, повлекших телесные повреждения различной степени тяжести, которые произошли при выполнении водителем маневра движения задним ходом.
Хотелось бы напомнить всем водителям, что согласно пункту 63 Правил дорожного движения, закрепленных Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №370 от 24.12.2015: при движении транспортного средства задним ходом водитель обязан обеспечить безопасность движения и не создавать помех другим участникам движения. При необходимости водитель должен прибегнуть к помощи других лиц.
Уважаемые водители! Перед началом движения задним ходом убедитесь, что позади вашего автомобиля нет людей. Помните, что взгляда в зеркала и даже поворота головы может оказаться недостаточно: ребенок или взрослый, присевший завязать шнурок, могут оказаться в «слепой» зоне. Также стоит учитывать, что пешеход может оказаться за автомобилем через секунду после того, как вы убедились в его отсутствии - просто сделав шаг с ближайшего тротуара.
Берегите здоровье и жизнь окружающих вас людей! А также себя и своих близких – от судебных разбирательств, а также финансовых трат и моральных переживаний. Тем более, что для водителя в таких случаях предусмотрена ответственность вплоть до уголовной. Напомним, что согласно статье 266 Уголовного Кодекса Республики Узбекистан нарушение правил безопасности движения или эксплуатации транспортного средства лицом, управляющим транспортным средством, повлекшее средней тяжести или тяжкое телесное повреждение, — наказывается штрафом до пятидесяти минимальных размеров заработной платы или обязательными общественными работами до трехсот шестидесяти часов либо исправительными работами до трех лет. А то же деяние, повлекшее смерть человека, — наказывается лишением до десяти лет с лишением определенного права.