“XXI asr” газетасида “Йўлдаги ёлғончилар ёхуд ЙПХ планшетлари кимларни чув туширяпти” сарлавҳаси остида эълон қилинган мақола юзасидан маълумот
Жорий йилнинг 7 январь куни “XXI asr” газетасида “Йўлдаги ёлғончилар ёхуд ЙПХ планшетлари кимларни чув туширяпти” сарлавҳаси остидаги мақола эълон қилинди.
“XXI asr” газетаси мухбири Фаррух Жабборов томонидан эълон қилинган мақолада, 2020 йилнинг 9 декабрь куни ўз бошқарувидаги, “Нексия” русумли, 01 748 DBA давлат рақам белгили хизмат автомобилида, Тошкент шаҳар, Яккасарой тумани, Шота Руставели кўчасидан Муқумий кўчасига қайрилишда ЙПХ ходими томонидан тўхтатилганлиги, ЙПХ ходими унинг меъёрий ҳужжатларини текшириш вақтида 2020 йил 30 май куни 01 748 DBA давлат рақам белгили хизмат автомобилида содир этилган қоидабузарлик ҳолати учун белгиланган жарима ҳанузгача тўланмаганлиги, шу сабабли автомобилни жарима майдончасига жойлаши кераклигини айтганлиги, бармоқ изини босишини сўраганлиги, ЙПХ ходимининг “камар-памарга ёзиб юборарман” деган сўзи қулоғига чалинганлиги баён этилган.
Шунингдек, мақолада, Қашқадарё вилоятида яшовчи фуқаро Шавкат Карамов томонидан “Facebook” саҳифасида ёзганларини ҳам келтириб ўтган. Унга кўра, Шавкат Карамов 2020 йилнинг 7 октябрь куни Нишон туманига бораётган вақтида ЙПХ ходими Ўткир Ризаев томонидан тўхтатилганлиги, ЙПХ ходими унинг жаримаси бор ёки йўқлигини текшириб бераман дея бош бармоғини планшетга босишини сўраганлиги, ўша вақтда уни огоҳлантирмасдан жарима ёзганлиги баён этилган.
“XXI asr” газетаси мухбири Фаррух Жабборов томонидан ёзилган мақола юзасидан суриштирув ишлари олиб борилиб, мақолада акс этган ҳолатлар бўйича Тошкент шаҳар ИИББ, Сурхондарё ва Қашқадарё вилоятлари ИИБ ЙҲХБлари томонидан хизмат текшируви ўтказилди.
Сурхондарё вилояти ИИБ ЙҲХБ томонидан ўтказилган хизмат текширувига кўра, 2020 йилнинг 30 май куни вилоят ИИБ ЙҲХБ ЙПХ ходими О.Хуррамов томонидан “Лабо” русумли, 01 748 DGA давлат рақам белгили автомобиль ҳайдовчиси 1.1 йўл чизиғини босиб ҳаракатлангани учун тўхтатилганлиги, ҳайдовчи Ш.Узбековга нисбатан тегишли тартибда баённома тузилганлиги, ушбу қоидабузарлик ҳолатини “Маъмурий амалиёт” автоматлаштирилган ахборот алмашинув тизимига (КААТ) киритиш жараёнида, тузилган баённомада кўрсатилган 01 748 DGA давлат рақам белгиси ўрнига маъмурий амалиёт инспекторлари И.Туропов
ва Ч.Худоёровлар томонидан техник хатолик туфайли тизимга 01 748 DBA давлат рақам белгиси киритилиб, жарима қўллаш тўғрисида қарор чиқарилганлиги аниқланган. Хизматда йўл қўйган камчиликлар бартараф этилиб, ушбу ҳолат қоидабузарлик содир этган “Лабо” русумли, 01 748 DGA давлат рақам белгили автомобиль ҳайдовчиси Ш.Узбековга қаратилган.
Шунингдек, хато ва камчликларга йўл қўйган Ч.Худоёровга “Танбеҳ”интизомий жазо чораси қўлланилган.
Тошкент шаҳар ИИББ ЙҲХБ томонидан ўтказилган хизмат текшируви давомида, Тошкент шаҳар, Яккасарой туманида 2020 йилнинг 9 декабрь куни ЙПХ инспектори Б.Алимов томонидан “Нексия” русумли, 01 748 DBA давлат рақам белгили автомобиль ҳайдовчиси Ф.Жаббаровга нисбатан расмийлаштирилган электрон маъмурий баённома асосли деб топилган.
Шунингдек, ушбу жараён ЙПХ инспектори Б.Алимовга бириктирилган “Бодикамера”сидаги тасвир тўлиқ ўрганиб чиқилганлиги, ўрганиш жараёнида ҳайдовчи билан бўлган мулоқат ва ЙПХ инспектори томонидан ҳайдовчи Ф.Жаббаровнинг бошқарувида бўлган 01 748 DBA рақамли транспортида муқаддам йўл ҳаракати қоидабузарлиги ҳолати мавжудлиги ва ушбу қоидабузарлик учун белгиланган жарима миқдори тўланмаганлиги ҳақида огоҳлантирилганлиги ҳамда ҳайдовчи Ф.Жаббаровнинг содир этган қоидабузарлиги ҳақида унга огоҳлантирилганидан сўнг маъмурий баённома расмийлаштирилганлиги ҳолатлари аниқланган.
Қашқадарё вилояти ИИБ ЙҲХБ томонидан ўтказилган хизмат текширувига кўра, 2020 йилнинг 7 октябрь куни вилоят ИИБ ЙҲХБ ЙПХ ходими Ўткир Ризаев томонидан “Кобальт” русумли автомобиль тўхтатилганлиги, ҳужжатларни текшириш вақтида транспорт воситасининг мажбурий техник кўрикдан ўтказилиш муддати ўтиб кетганлиги боис, ҳайдовчи Шавкат Карамовга нисбатан ўрнатилган тартибда маъмурий баённома расмийлаштирилгани, шундан сўнг ҳайдовчи Шавкат Карамов 2020 йилнинг 9 октябрь куни “Кобальт” русумли автомобиль мажбурий техник кўрикдан ўтказганлиги, ЙПХ ходими томонидан ҳайдовчи Шавкат Карамовга расмийлаштирилган маъмурий баённома асосли эканлиги тасдиқланган. Бундан ташқари ҳайдовчи Ш.Карамов томонидан ёзилган тушунтириш хатида ҳам, ЙПХ инспектори томонидан тўхтатилган вақтида унинг бошқарувида бўлган транспорт воситасининг мажбурий техник кўрик муддати ўтган бўлганлигини тасдиқлаган.

Информация о статье опубликованной в газете «XXI век» под заголовком «Лжецы на дорогах или кого обманывают планшеты ДПС?»
7 января газета «XXI век» опубликовала статью «Лжецы на дорогах или кого обманывают планшеты ДПС?»
В статье, опубликованной корреспондентом данной газеты Фаррухом Джабборовым, он 9 декабря 2020 года, передвигаясь в служебном автомобиле «Нексия» с регистрационным номером 01 748 DBA, в Яккасаройском районе г. Ташкента, повернул с улицы Шота Руставели в сторону улицы Мукуми, и был остановлен сотрудником ДПС . При проверке документов сотрудник сообщил, что штраф за правонарушение, совершенное им 30 мая 2020 года еще не оплачен и поэтому автомобиль должен быть помещен в штрафную площадку. Затем сотрудник ДПС попросил отпечаток пальца водителя. В это время Ф.Джаббарову якобы послышались, слова сотрудника ДПС: «Я напишу штраф за ремень»
В статье также цитируется, житель Кашкадарьинской области, Шавкат Карамов, который на своей странице в “Facebook”, 7 октября 2020 года сообщает, что был остановлен сотрудником ДПС Уткиром Ризаевым на пути в Нишанский район, когда сотрудник ДПС попросил его нажать большим пальцем на планшет, чтобы проверить, наложен ли на него штраф, затем без предупреждения составил административный протокол.
Сведения, написанные в статье корреспондента газеты «ХХI век» Фарруха Джабборова были изучены УБДД ГУВД г. Ташкента и УВД Сурхандарьинской, Кашкадарьинской областей .Проведены служебные проверки.
По данным служебных проверок , проведенных УВД Сурхандарьинской области, 30 мая 2020 года водитель автомобиля “Labo” с регистрационным номером 01 748 DGА был остановлен сотрудником ДПС О.Хуррамовым за пересечение полосы 1.1.В процессе внесения данного нарушения в автоматизированную систему обмена информацией «Административная практика» (ИАС) вместо государственного номера 01 748 DGА, указанного в протоколе, инспекторами ДПС Туроповым И. и Ч. Худоёровым из-за технических ошибок ввели в систему гос.номер 01 748 DBA и вынесли решение о наложении штрафа. Недостатки в обслуживании устранены, и дело направлено против водителя автомобиля «Лабо» с регистрационным номером 01 748 DGА Ш. Узбекова.
Сотрудник ДПС Худоёров.Ч. также был наказан за совершенную ошибку.
В ходе служебной проверки, проведенной Ташкентским УБДД выяснилось, что 9 декабря 2020 года в Яккасарайском районе города Ташкента сотрудник ДПС Б.Алимов составил электронный административный протокол, на водителя автомобиля «Нексия» с государственным номерным знаком 01 748 DBA. Ф.Джаббарова. Данный протокол был составлен обоснованно.
Также было отмечено, что видеозапись, снятая на «Воdy-камеру» сотрудника ДПС Б.Алимова, была полностью исследована. Общение сотрудника ДПС с водителем и предупреждение водителя транспортного средства с государственным номерным знаком 01748 DBA Ф. Джаббарова, полностью подтвердилось. В следствии которого был составлен административный протокол, после предупреждения о неуплате штрафа, за предыдущее нарушение правил дорожного движения.
По данным УВД Кашкадарьинской области, 7 октября 2020 года сотрудник УВД Кашкадарьинской области Уткир Ризаев остановил автомобиль «Кобальт» и при проверке документов водителя Шавката Карамова выяснилось, что истек срок обязательного технического осмотра автомобиля, поэтому был составлен административный протокол в установленном порядке.
Подтверждено, что водитель Шавкат Карамов 9 октября 2020 года провёл обязательный технический осмотр принадлежащего ему автомобиля марки «Кобальт», и административный протокол, составленный по отношению водителя Шавката Карамова 7 октября сотрудником ДПС считается обоснованным.
Кроме того, в объяснительном письме Ш. Карамов также подтвердил, что срок обязательного технического осмотра транспортного средства, которым он управлял, на момент остановки сотрудника ДПС был истекшим.